Adıyaman, önemli bir kısmı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilimiz. Önemli bir kısmı diyoruz çünkü şehrin Adıyaman’a bağlı Gölbaşı ve Besni ilçesinin bir kısmı Akdeniz Bölgesinde, Gerger ve Çelikhan ilçelerinin bir kısmı ise Doğu Anadolu Bölgesinde yer alıyor. Tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman’ın tarihi iseM.Ö 7000 yılına kadar götürülebiliyor. Bunu da şehirde bulunana Samsat-Şehremuz Tepe’deki tarihi bulgulardan anlayabiliyoruz. Yine Adıyaman tarihi incelendiğinde şehre Hitit Devletinin yıkılmasının ardından ortaya çıkan Hitit devletlerinden birisi olan Kumruh Devleti hüküm sürmüştür. M.Ö 900-700 yılları arasında Asur etkisine girse de Asurlular burada tam anlamıyla bir egemenlik kuramamışlardır. 6. yy’a gelindiğinde ise şehir Perslerin hakimiyetine girer. Perslerin gücünün zayıflaması ile birlikte bölgede Kommagene Krallığı bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu güzel şehrimizin tarihini çok kısa bir şekilde açıklamaya çalıştık. Peki, Adıyaman nerede? Adıyaman’a nasıl gidilir? Adıyaman’da gezilecek yerler nereler? Adıyaman’a yakın şehirler nerelerdir? İşte tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası…

Adıyaman’da Gezilecek Yerler
Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Adıyaman İsminin Anlamı Nedir?

Adıyaman nerede sorusuna yanıt vermeden önce biraz Adıyaman isminin hikayesi üzerinde durmak istiyoruz. Adıyaman isminin efsanesi hakkında çeşitli rivayetler vardır. Bunlardan birisi de puta tapan bir babanın yedi oğlunun putları imha ederek Allah’ın bir olduğunu kabul etmeleri ile ilgili. Putperest baba bu durumu öğrendiğinde yedi oğlunu da öldürür ve kardeşlerin adına Farrin’de bir manastır yaptırılır. Bu olayın ardından ü“Yedi Yaman” adı verilir. Adıyaman adı nereden gelmiştir sorusuna cevap verebilecek bir diğer rivayet ise şehrin batı ve güney yönlerinde derin vadilerin bulunmasıyla alakalı. Bu derin vadilerin yamaçlarında zengin meyve ağaçları yer alırmış ve bu nedenle de şehre güzel vadi anlamına gelen “Vadi-i Leman” denmiş. Bu isim daha sonra Adıyaman şekline dönüşmüştür.

Tüm bunların yanı sıra 1926 senesine kadar şehir Hüsnü Mansur olarak adlandırılmıştır. 1926 senesine gelindiğinde ise Bakanlar kurulu kararı ile şehrin adı Adıyaman olarak değiştirilmiştir. Adıyaman isminin kökeni de kısaca bu şekildedir.

Adıyaman'da gezilecek yerler
Adıyaman’da gezilecek yerler

Adıyaman Nerede?

Adıyaman, daha önce de bahsettiğimiz gibi büyük bir bölümü Güneydoğu Anadolu’da olan bir ilimizdir. Adıyaman’a yakın şehirler ise Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır şehirleridir.

Adıyaman yol tarifi al.

Adıyaman'da gezilecek yerler
Adıyaman’da gezilecek yerler

Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Adıyaman’a ülkemizin farklı şehirlerinden karayolu, demiryolu, hava yolu ve feribot ile ulaşım mümkündür. Fakat hızlı ulaşım için en ideali Ankara ve İstanbul illerinden tarifeli uçak seferlerini kullanmaktır. Adıyaman’a ulaşım için karayolunu tercih edecek olanlar ise Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Şanlıurfa güzergahları üzerinden ulaşım sağlayabilirler. Yine Adıyaman’a tren ile ulaşım içinse Gölbaşı tren garı kullanılıyor. Yine demiryolu hattı Elazığ-Adana ve Adana-Elazığ güzergahlarında mevcuttur. Bunların yanı sıra Adıyaman’a gitmek için feribot da kullanılabilir.

Adıyaman otobüs bileti fiyatları için buraya tıklayabilirsiniz.

Adıyaman uçak bileti fiyatları için buraya tıklayabilirsiniz.

Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Adıyaman’da gezilecek yerler oldukça fazla. Tarihi dokusu ve güzellikleri ile pek çok film ve diziye ev sahipliği yapacak bu Adıyaman’ın meşhur yerleri turizm açısından oldukça önemli mekanlar. Bu doğrultuda Adıyaman’da görülmesi gereken tarihi, mimari ve doğal güzellikler kısaca aşağıdaki gibidir.

Adıyaman'da gezilecek yerler
Adıyaman’da gezilecek yerler

Nemrut Dağı

Adıyaman’da görülmesi gereken yerler arasında başı Nemrut Dağı çekiyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Nemrut Dağı üzerinde Kommagene Krallığına ait kalıntılar yer alıyor. Nemrut Dağı nerede diye soracak olursanız hemen cevaplayalım. Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alıyor. Eğer yolunuz bu Adıyaman’a düşecek olursa mutlaka Nemrut Dağı’ndaki Yunan ve Pers tanrılarının devasa heykellerini ziyaret etmeli ve harika gün doğumunu izlemelisiniz.

Konum bilgileri için tıklayınız.

Adıyaman'da gezilecek yerler
Adıyaman’da gezilecek yerler

Cendere Köprüsü

Adıyaman’da gezilecek yerler arasında bir diğeri ise Cendere Köprüsü’dür. Cendere Çayı üzerinde kurulan köprü, aynı zamanda dünyanın en eski köprüleri arasında yer alıyor.

Konum bilgileri için tıklayınız.

Adıyaman'da gezilecek yerler
Adıyaman’da gezilecek yerler

Arsemia Antik Kenti

Adıyaman’ın tarihi yerleri arasında yer alan Arsemia Antik Kenti, il merkezinden yaklaşık 63 km uzaklıkta yer alıyor.

Konum bilgileri için tıklayınız.

Adıyaman'da gezilecek yerler
Adıyaman’da gezilecek yerler

Palanlı Mağarası

Adıyaman’da gezilecek turistik mekanlar denilince akla gelenlerden birisi de Palanlı Mağarası… M.Ö 4000 yıllarında kullanılmış olan mağaranın duvarlarında hala eski dönemlere ait tarihi çizimler yer almaktadır.

Konum bilgisi için tıklayınız.

Adıyaman'ın doğal güzellikleri

Perre Kaya Mezarları

Adıyaman şehir merkezine 5 km mesafede bulunan Perre Kaya Mezarları, turistik açıdan oldukça yoğun bir bölgedir. Bölgedeki mezarlar oyularak oluşturulmuş küçük odalar şeklindedir.

Konum bilgisi için tıklayınız.

Adıyaman’da gezilecek yerler bunlar ile sınırlı değildir. Bu güzel şehrimizin gezilip görülmesi gereken diğer yerlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Kahta Kalesi
 • Oturakçı Pazarı
 • Gümüşkaya Mağaraları
 • Gölbaşı
 • Karakuş Tümülüsü

Adıyaman’da Ne Yenir?

Adıyaman’ın yöresel yemekleri listesi oldukça kabarık. Güneydoğu Anadolu Bölgesi yemek kültürü denilince akla ilk gelen kentlerden birisi olan Adıyaman’a yolunuz düşerse biraz sonra bahsedeceğimiz lezzetlerin en azından birkaçını denemenizi tavsiye ederiz. İşte Adıyaman’ın meşhur yemekleri

Besni Tavası

Adıyaman'ın meşhur yemekleri

Adıyaman’ın Besni ilçesine özgü bu lezzet; patates, domates, biber, sarımsak ve kuzu etiyle yapılan muhteşem bir lezzettir.

Adıyaman'ın meşhur yemekleri

Karıştırmalı Pilav

Adıyaman lezzetleri arasından Karıştırmalı pilav da yer alıyor. Adıyaman gezisi sırasında hemen her lokantada bulabileceğiniz bu meşhur pilav; bulgur, et, biber ve baharatlar ile yapılıyor.

Adıyaman’ın meşhur yemekleri yukarıda bahsettiklerimizden ibaret değil. Diğer meşhur lezzetleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Tene Helvası
 • Hıtap
 • Adıyaman Çiğköftesi
 • Kavurmalı Sıcak Köfte
 • Top Helvası
 • Şıllık Tatlısı
 • Dövmeç
 • Parmak Kebap
 • Topak Helvası
 • Meyir Çorbası
 • Yarpuzlu Köfte
 • Tevenk Sarması
 • Pirpirim Salatası
 • Burma Tatlısı
 • Tırşik

Adıyaman’da gezilecek yerler ve şehir ile ilgili bilinmesi gereken diğer konulardan kısaca bahsettik. Eğer Adana’da gezilecek yerler ile ilgili bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayarak Adana ile ilgili detaylı bilgi sunduğumuz yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ne olur ne olmaz diye sizin için Adıyaman önemli telefonlar rehberi de hazırladık.

Adıyaman Ariza Taki̇p 101

Adıyaman Ariza İhbar 102

Adıyaman Alo Doktorum Yanımda 113

Adıyaman Zehi̇r Danışma 114

Adıyaman Uluslararası Kayıt 0800 314 01 15

Adıyaman   Bilinmeyen Numaralar Dial-up Erişim 117

Adıyaman Bilinmeyen Numaralar Danışma 11811

Adıyaman   Posta Kodu Danışma 119

Adıyaman Telefon Ariza 121

Adıyaman Ankesör Ariza 121

Adıyaman Teleks Ariza 121

Adıyaman Data Ariza 121

Adıyaman Kablo TV Ariza 126

Adıyaman Çağrı 133

Adıyaman Yerinde Olmayan Abone 444 1 134

Adıyaman Uyandırma 444 1 135

Adıyaman Ttnet 145

Adıyaman Alo Zabıta 153

Adıyaman Telekom Hizmet Danışma 444 1 444

Adıyaman Alo Turizm Bilgi̇ 170

Adıyaman Uyuşturucu Bilgi̇ 171

Adıyaman Alo İzci̇ Kan Bilgi̇ Merkezi̇ 173

Adıyaman Alo Emniyet Danışma 174

Adıyaman Alo Tüketici̇ 175

Adıyaman Alo Gürültü 176

Orman Yangını İhbar 177

Alo RTÜK 178

Alo Valilik 179

İş ve İşçi̇ Bulma 180

Çevre Bilgi̇ 181

Ruhsal Bunalım Danışma 182

Kadın ve Sosyal Hizmetler 183

Sağlık Danışma 184

Su Ariza 185

Elektrik Ariza 186

Gaz Ariza 187

Cenaze Hizmetleri̇ 188

Vergi̇ Danışma 189

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz