Ana Sayfa Türkiye Ege Bölgesi Alaçatı’da Gezilecek Yerler | Alaçatı’da Konaklama

Alaçatı’da Gezilecek Yerler | Alaçatı’da Konaklama

0
463
Alaçatı’da gezilecek yerler
Alaçatı’da gezilecek yerler

Yaz ayları yaklaştıkça hemen herkes kendi bütçesine uygun tatil planları yapmaya başlar. Ülkemiz ise yaz turizmi için tercih edilebilecek pek çok cennet mekânı bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle Akdeniz ve Ege tatil yerleri en çok rağbet görenler arasındadır. Ancak yazın sıcak havalardan uzaklaşmak, doğa ile iç içe olmak isteyenlerin tercihi ise genellikle Karadeniz tatil yerleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine de yaz aylarında en çok rağbet gören deniz, kum ve güneş üçlüdür. Yani sahil kasabalarıdır denilebilir. Bu anlamda en çok tercih edilen tatil yerlerinden birisi de Alaçatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, Alaçatı nerededir? Alaçatı’ya nasıl gidilir? Alaçatı’da gezilecek yerler nerelerdir? İşte bu soruların cevabı ve daha fazlası…

Alaçatı’da gezilecek yerler
Alaçatı’da gezilecek yerler

Alaçatı’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Alaçatı’da gezilecek yerler nerelerdir sorusunun yanıtını yazımızın cevabında ayrıntılı olarak vereceğiz. Ancak öncelikli olarak bilmeyenleriniz için Alaçatı nerededir sorusunu yanıtlayalım. Alaçatı, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan üçüncü en büyük ili olan İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı şirin bir tatil beldesidir. İzmir Çeşme’de gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi olan Alaçatı, özellikle son yıllarda oldukça popüler bir tatil merkezi haline geldi. Yaz mevsiminde yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Alaçatı’da tatil yapmayı planlıyorsanız mutlaka erken rezervasyon yaptırmalısınız. Aksi halde beldede yaz aylarındaki yoğunluk nedeniyle yer bulamama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Şimdi gelelim Alaçatı’da gezilecek yerler nerelerdir sorusunun cevabına…

Alaçatı’da gezilecek yerler
Alaçatı’da gezilecek yerler

Alaçatı Yel Değirmenleri

Antik dönemlerde adı Agrilia olan Alaçatı, adını Osmanlı döneminde yaşamış “Alcaat” ismindeki aşiretten almıştır. Bu dönemde Türkler ve Rumlar bir arada yer yaşamıştır. Alaçatı ot festivali, Alaçatı bisiklet şenliği, Alaçatı uçurtma festivali gibi etkinlikler ile adını sıkça duyuran bu tatil kasabasında ilk olarak görmeniz gereken yer Alaçatı yel değirmenleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yılın hemen her mevsiminin rüzgârlı geçtiği Alaçatı’da eski ve yeni pek çok yel değirmeni yer almaktadır. Bunlardan en eski olanı ise M.S 500 ile 1000 yılları arasında inşa edilmiştir. Bir kısmı özel işletmeciler tarafından değerlendirilen yel değirmenlerini ziyaret ederken kendinizi bir masal diyarında gibi hissedebilirsiniz.

Alaçatı’da gezilecek yerler
Alaçatı’da gezilecek yerler

Alaçatı Evleri

Alaçatı’da daha önce Rumların yaşadığından bahsetmiştik. Alaçatı’nın dar sokaklarını gezerken karşımıza çıkan Rum evleri, özellikle amatör fotoğrafçıları cezbetmektedir. Bu evler, ponza taşına benzer ve zamanla sertleşen bir taş kullanılarak yapılmıştır. Bahsedilen bu taş, geleneksel Alaçatı evlerinin günümüze kadar korunmasının asıl nedeni olarak görülmektedir.

Alaçatı’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken göreceğiniz bu evlerin bir kısmı butik otel olarak değerlendirilmiştir. Bu anlamda Alaçatı’yı ziyaret ettiğinizde tarihi bir atmosfer içerisinde konaklamak isterseniz Alaçatı butik otelleri arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Alaçatı’da gezilecek yerler
Alaçatı’da gezilecek yerler

Alaçatı Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı gezilecek yerler denilince akla gelen bir diğer yer ise Kemalpaşa Caddesi’dir. Bu cadde de küçük bir yürüyüş yaparak popüler mekânların yanı sıra Alaçatı restoranları ve hediyelik eşya dükkânlarını ziyaret edebilirsiniz. Özellikle sabahları sakin olan Kemalpaşa Caddesi, akşam saatlerinde ise oldukça kalabalık bir hal almaktadır.

Alaçatı’da gezilecek yerler
Alaçatı’da gezilecek yerler

Alaçatı Hacımemiş Sokağı

Alaçatı Meydanı’na en yakın sokaklardan birisi de Hacımemiş Sokağı’dır. Eğer kalabalıktan uzak bir Alaçatı keyfi yapmak istiyorsanız, Kemalpaşa Caddesi’nden daha sakin olan Hacı Memiş Sokağı’nda müzik yapan mekânları, butik otelleri ve restoranları tercih edebilirsiniz.

Alaçatı’da gezilecek yerler
Alaçatı’da gezilecek yerler

Alaçatı Pazarı

Alaçatı Pazarı, cumartesi günleri kurulan bir pazardır. Bu pazarda organik ve lezzetli sebzeler ve meyveler, hoş kokulu baharatlar ve el yapımı reçeller bulabilirsiniz. Eğer yolunuz bu pazara düşerse Çeşme’de bulunan sakız ağaçlarından yapılan Alaçatı sakız reçeli satın almadan dönmeyin. Bu reçel macunsu kıvamıyla özellikle bol köpüklü Türk kahvesi ile harika bir uyum sağlıyor.

Alaçatı’da gezilecek yerler
Alaçatı’da gezilecek yerler

Aya Yorgi Koyu

Alaçatı’da gezilecek yerler denilince akla ilk gelenlerden birisi de Alaçatı Aya Yorgi Koyu olarak karşımıza çıkmaktadır. Alaçatı koyları arasında suyunun sıcak olması ile ön plana çıkan bu koy, rüzgârdan korunan ender koylardan birisidir. Pek çok beach club’da ev sahipliği yapan Aya Yorgi Koyu, cam gibi berrak suyu ile ziyaretçilerini bekliyor.

Alaçatı’da gezilecek yerler
Alaçatı’da gezilecek yerler

Delikli Koy

Alaçatı tatiliniz sırasında Delikli Koy’u ziyaret etmeden dönerseniz pişman olabilirsiniz. Alaçatı ve Ovacık’ın ortasından yer alan Alaçatı Delikli Koy; bembeyaz kayaları, masmavi denizi ve sakinliği ile geride bırakmak istemeyeceğiniz bir yer. Ayrıca Türkiye’de kamp yerleri denilince de akla ilk gelenlerden birisi de bu koydur.

Alaçatı’da gezilecek yerler
Alaçatı’da gezilecek yerler

Alaçatı’da Nerede Kalınır?

Alaçatı’da konaklama için pek çok alternatif bulunuyor. Bu anlamda bütçenizi de göz önünde bulundurarak Alaçatı butik otelleri ya da Alaçatı otelleri arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Ancak sizin için önerebileceğimiz Çeşme Alaçatı otelleri arasında; Primer Solto By Corendon, Hotel Asma Han, Windtown Deluxe Alaçatı gibi otellerdir. Daha fazla otel seçeneği için hemen buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz