Bodrum gezilecek yerler…Bodrum’u bilmeyen yoktur. Ülkemizin cennet köşelerinden birisi olan bu şahane tatil beldesi, son yıllarda oldukça popülerdir. Dünyanın en popüler turizm merkezleri arasında yer alan Bodrum, her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin akınına uğruyor. Peki neden? Bodrum gezilecek yerler in çeşitliliği ve pek çok eğlence alternatifini bünyesinde barındırması bu soruya verilebilecek en doğru cevaplardan birisidir.

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Özellikle çalışan biriyseniz yıl boyunca hayalinizde hep tatile çıkmak, güneşlenmek ve deniz keyfi yapmak vardır. Tatil yapmak isteyeceğiniz yerler arasında eminiz ki Bodrum’da bulunuyor. Aslına bakılırsa bu eşsiz tatil beldesi, yılın tüm yorgunluğunu atabileceğiniz en uygun mekânlardan birisidir. Eğer siz de seyahat rotanıza Bodrum’u da eklediyseniz ya da yaz tatilinizi burada geçirecekseniz, öncelikli olarak sizin için hazırladığımız Bodrum gezi rehberi içeriğini mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü Bodrum gezilecek yerler hakkında yeterli bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Bunun yanında Bodrum otelleri ve Bodrum pansiyon seçenekleri hakkında pek fikriniz bulunmayabilir. Biz tüm bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak kapsamlı bir gezi rehberi hazırladık.

Bodrum Gezilecek Yerler ve Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum Nerededir?

Bodrum, hepimizin yaz aylarında hayalini kurduğu bir tatil beldesidir. Buraya gitmeyenler beldeye gidebilmek için fırsat kollarken, gidenler de buradan kopamıyor. Bunun pek çok neden var tabi ki. Ancak Bodrum’u cazip kılan nedenleri yazımızın diğer bölümlerinde ele alacağız. Şimdi bu eşsiz mekânı daha önce ziyaret etmemiş olanlar için “Bodrum nerede” sorusunu cevaplayalım.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Bodrum, Muğla ili sınırları içerisinde ye alan Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden birisidir. Ege’nin kalbi olarak da görebileceğimiz bu tatil merkezi pek çok koya sahiptir. Üç tarafın da Ege Denizi ile çevrili olan yarımada şeklindeki Bodrum, doğusunda yer alan Milas ile karayolu ile bağlantı sağlamaktadır.

Bodrum’a Nasıl Gidilir, Bodrum’a Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Bodrum tatili öncesinde akıllara takılan en önemli sorulardan birisi de “Bodrum’a nasıl gidilir” sorusudur. Aslına bakılırsa Bodrum’a karayolu, denizyolu ve havayolu ile ulaşım mümkündür. Bodrum’a ulaşım için havayolunu tercih edecek olursanız buraya en yakın havaalanının 35 km. uzaklıktaki Milas-Bodrum Havalimanı olduğunu bilmelisiniz. Yine fikir sahibi olmanız açısından bazı şehirler ile Bodrum arasındaki mesafeyi vermemizde yarar vardır. İşte o mesafeler:

İstanbul-Bodrum arası: 740 km.

İzmir-Bodrum arası: 250 km.

Ankara-Bodrum arası: 715 km.

Bursa- Bodrum arası: 550 km

Adana-Bodrum arası: 1020 km.

Muğla-Bodrum arası: 110 km.

Marmaris-Bodrum arası: 165 km.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Yukarıdaki mesafelerden Bodrum’a ulaşım konusunda az çok fikir sahibi olabilirsiniz. Yine havayolu ile ulaşım sağlayacaksanız, Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlasjet ve OnurAir Havayolları uçuşları ile dilediğiniz herhangi bir gün, Bodrum uçak bileti fiyatlarını da inceleyerek bütçenize uygun bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bodrum’a ulaşmak için İstanbul’dan yola çıkacaksanız yaklaşık olarak 1 saat 30 dakikada havaalanına inebilirsiniz.

Bunların yanında kendi aracınız ya da otobüs seferleri ile de Bodrum’a rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hangi ulaşım yolunu tercih edeceğiniz tamamen sizin bütçenize ve tercihlerinize kalmış bir durumdur.

Bodrum’da Nerede Kalınır?

Bodrum gezilecek yerler konusuna geçmeden önce değinmemiz gereken bir diğer konu ise Bodrum’da nerede kalınır ya da Bodrum konaklama seçenekleridir. Aslına bakılırsa burada pek çok konaklama seçeneği mevcuttur. Ancak Bodrum’un yaz aylarında ne kadar çok rağbet gördüğünü düşünürsek Bodrum otelleri ya da pansiyonlarında önceden rezervasyon yaptırmazsanız konaklayacak kendinize uygun bir otel bulamayabilirsiniz. Zaten bulsanız dahi Bodrum’un yaz aylarında ne kadar pahalı bir merkez olduğu düşünülürse bütçeniz sarsılabilir. Ancak otel yanında konaklamak için Bodrum pansiyon ya da apartlarını da tercih edebilirsiniz.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Bodrum’a kalabalık bir grup halinde gidecekseniz Bodrum kiralık villa seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Böylece kiraladığınız villada çok daha rahat bir tatil geçirmiş olursunuz. Dediğimiz gibi Bodrum’da konaklama için pek çok alternatif var. Ancak bütçenizi göz önünde bulundurarak tercihte bulunmak size kalmış J

Konaklama için Bodrum merkezi seçebilirsiniz. Ancak bunun yanında; Torba, Yalıkavak, Gümbet, Akyarlar, Türkbükü, Ortakent ve Turgutreis’de de konaklayabilirsiniz.

Bodrum’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Bodrum’da ne yenir denilince akla birbirinden güzel yiyecek ve içecekler geliyor olabilir. Ancak mutlaka bu yiyeceklerin ünlü plajlarda fahiş fiyatlara satıldığını mutlaka duymuşsunuzdur. Evet, pizza, lahmacun gibi fastfood ürünlerini burada tatmayı tercih ederseniz yüksek ihtimalle normalde ödemeniz gerekenden çok daha fazla ücret öderseniz. Bu nedenle Bodrum’da turlamanızı öneririz. Gelelim bu eşsiz tatil beldesinde ne yenir ne içilir sorusuna…

Bodrum Mandalinası

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler

Bodrum deyince akla ilk gelenlerden birisi Bodrum mandalinasıdır. Bu mandalina çekirdekli olsa da oldukça lezzetlidir.

Bitez Dondurma

Bitez Dondurmacısı, Bodrum’un dört bir yanına yayılmıştır ve oldukça meşhurdur. Ballı bademli ve mandalinalı seçeneklerin de bulunduğu bu dondurmacıyı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Sebzeli Döner

Bodrum barlar sokağında sebzeli döner yiyebileceğiniz kaliteli mekânlar bulunuyor. Bunlardan birinde mutlaka bu lezzeti tatmalısınız.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Bodrum sebzeli döneri lezzetli kılan ise baharatları ve çemenidir. Bodrum’daki pahalı menülerden sıkıldıysanız, bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Bodrum’da Rakı Balık

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Bodrum’a gelip de rakı balık keyfi yapmadan gitmek istemezseniz, Gümüşlük, Turgutreis, Bitez ve Ortakent’teki restoranlardan birisini tercih edebilirsiniz. Özellikle bir restoran tavsiye etmiyoruz. Çünkü hemen hepsinin rakı mezeleri oldukça lezzetli ve bu nedenle memnun kalacağınızdan şüphemiz yok J

Bodrum Liman Köftecisi

Bodrum’un ünlü köftecisi Liman Köftecisi’nde mutlaka bir öğün yemek yemenizi öneririz. Çünkü bu köfte oldukça lezzetli ve mekân fiyat açısından diğer mekânlara göre çok daha uygun.

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum, Muğla’nın batısında, kendi adını taşıyan yarımadaya yayılmış, muhteşem doğal ve tarihi güzelliklere sahip bir sahil kentidir. Kuzey, barı ve güneyden Ege Denizi ile çevrilmiş olan ilçe, gezilecek yerler açısından oldukça zengin. Her köşesinde ayrı bir güzellik bulunan Bodrum’u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Bodrum Kalesi

Bodrum gezilecek yerler denilince akla ilk gelen şüphesiz Bodrum Kalesi’dir. Kalenin üç tarafı denizlerle çevrilirdir ve kuzey yönünden karaya bağlı durumdadır. Bu kale, Rodos Şövalyeleri tarafından yaptırılmış ve 1522 senesinde yapımı tamamlanmıştır.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Kalede isimleri İngiliz, Alman, Fransız, İtalyan ve İspanyol olan tam 5 ana kule yer alıyor. Kalenin içerisinde Sualtı Arkeoloji Müzesi de yer alıyor. Bu müze, dünyanın en büyük amphrora koleksiyonuna sahiptir. Türkiye’nin tek dünyanın ise en önemli su altı müzesi olarak müzede, Bodrum çevresine bulunan eserler de sergileniyor.

Mausoleum

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Dünyanın yedi harikası arasında kabul edilen Mausoleum’un yapımına M.Ö. 355 senesinde başlanmış. Karya Satrabı Mavsolos zamanında yapılan dev mezar anıtı, M.S. 13. yüzyılda bir deprem nedeniyle yıkılmış, taşları Bodrum Kalesi’nin yapımında kullanılmıştır. Bu anıt mezara ait olan kabartma ve heykellerin günümüzde British Museum’da sergileniyor olması da oldukça üzücü bir durumdur.

Antik Tiyatro

Helen döneminin en güzel örneklerinden birisi olan Bodrum Antik Tiyatro, 13.000 kişilik kapasitesi ile oldukça dikkat çekicidir. 3 ana bölümden oluşan tiyatro, dikdörtgen bir yapıya sahiptir. Her iki uçta da oyuncuların girmesi için birer ana kapısı bulunan tarihi yapının ayrıca 3 ana giriş kapısı bulunuyor. 1973 senesinden bu yana açık hava müzesi olarak kullanılan tiyatro, M.Ö. 4. Yüzyılda inşa edilmiştir.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Bodrum Kalesi’ni tepeden gören eşsiz bir manzaraya sahip antik tiyatro, günümüzde tiyatro gösterilerine ve konserlere sahne oluyor.

Osmanlı Tersanesi ve Kulesi

Bodrum gezilebilecek yerler arasında Osmanlı Tersanesi ve Kulesi de yer almaktadır. Tarihi 1775’e kadar uzanan bu yapıda günümüzde pek çok sanat etkinliği ve sergi gerçekleştiriliyor.

Bodrum Marina

Bodrum Marina, 450 yat kapasitesine sahiptir. Gün boyu alışverişin tadını çıkarabileceğiniz pek çok ünlü mağazanın bulunduğu bu yerde ayrıca spor salonu, kafe ve restoranlar da bulunuyor.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Alışveriş sırasında yorulursanız bu kafe ve restoranlarda soluklanabilirsiniz. Ancak burayı ilginç kılan en önemli özellik kuşkusuz Marina Yacht Club’tur. Burada gece boyunca canlı müzik eşliğinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Geleneksel Bodrum Evleri

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Geleneksel bodrum evleri, mimarisi ve rengârenk çiçekleri ile kendisine hayran bırakacak. Bu evleri görmek isterseniz Ortakent ve Gümüşlük arasında rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Çünkü Bodrum evleri burada oldukça yoğundur. Evlerin giriş katları penceresizdir. İkinci katta kapıları bulunan ve içeriye merdiven ya da köprüler ile girilebilen bu şirin evler, günümüzde koruma altına alınmıştır.

Zeki Müren Müzesi

Bodrum gezilecek yerler arasında en özel olanlarından birisi de Zeki Müren Müzesi’dir. Bardakçı Koyu’nda yer alan ev, günümüzde müzeye dönüştürülmüştür ve yılda 40 binden fazla ziyaretçi ağırlamaktadır.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Geleneksel Bodrum evlerinden birisi olan bu müzede Zeki Müren’in eşyaları, sahne kostümleri, tabloları ve aldığı ödüller sergilenmektedir. Bunun yanında müzenin bahçesinde sanatçının bir heykeli de bulunuyor.

Bodrum Plajları

650 km’yi bulan Bodrum Yarımadası, birbirinden muhteşem koyları bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil merkezlerinden Bodrum’u ziyaret edecek olursanız koylarını ve plajlarını gezmeden kesinlikle geri dönmeyin. Zaten bu koy ve plajları bir kez gezdiğinizde yeniden gelmek için can atacaksınız.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Bodrum plajları arasında sosyetenin ve ünlülerin en çok tercih ettikleri plaj hemen herkesin mutlaka duyduğu Türkbükü plajlarıdır. Bunun yanında Bardakçı, Bitez, Gümbet, Güvercinlik, Yalıkavak, Göltürkbükü, Aktur, Ortakent ve Akyarlar da tercih edilebilecek diğer plajlardır. Bunun yanında Bodrum ve çevresinde yer alan plajlarda su sporları yapma imkânınız da bulunmaktadır. Bunun için pek çok windsurf, yelken ve dalış aktiviteleri bulmak mümkündür.

Gümüşlük

Bodrum gezilebilecek yerler arasında en güzel mekânlardan birisi de küçük bir balıkçı kasabası olan Gümüşlük de yer alıyor. Aslına bakılırsa bu kasaba Mydos kentinin kalıntıları üzerine kurulmuş, yarımadanın en eski yerleşim yerlerinden birisidir.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Berrak denizi, lezzetli balığı ve sıcakkanlı insanları ile size kendisine hayran bırakacak olan bu şirin kasabayı gezip görmeden kesinlikle Bodrum’dan ayrılmamalısınız.

Tavşan Adası

Bunların yanında Gümüşlük’te bulunan Tavşan Adası, tarihe ayna tutan kalıntıları, eşsiz gün batımı ile mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Bu adaya ulaşmak için yürünen yol üzerinde tarihi bir geçit bulunuyor ve bu geçit Helenler döneminde Halikarnassos Kralı Mousolos tarafından inşa ettirilmiş.

Myndos Antik Kenti

Yine Gümüşlük sınırları içerisinde yer alan Myndos Antik Kenti, Lelegler tarafından M.Ö. 640’ta kurulmuştur. Kent içerisinde bir Bizans kilisesi, sur duvarları ve dalgakıran yer alıyor.

Bodrum Gece Hayatı

Bodrum gece hayatı, eğlence denilince akla ilk gelenlerden birisidir. Bodrum merkezde ve çevresinde bulunan koylarda pek çok bar ve eğlence mekânı bulunuyor. Eğer gece hayatını sevenlerdenseniz, Bodrum’a gelmişken gece hayatını da deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Peki, Bodrum’da tercih edebileceğiniz barlar hangileri. Biraz da bundan bahsedelim.

Bodrum Gece Kulüpleri

Halikarnas Disko
Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Bodrum gece kulüpleri konusunda kararsızsanız, Halikarnas Disko’yu tercih edebilirsiniz.  Bodrum’un en meşhur gece kulüplerinden birisi olan bu mekân, 5000 kişi kapasitelidir ve sadece yerli değil yabancı turistler tarafından da yoğun ilgi görmektedir.

Club Catamaran

Bodrum gezilecek yerler sonrasında gecenin tadını çıkarmak için Club Catamaran’ı tercih edebilirsiniz. 1500 kişi kapasiteli bu mekân, Bodrum gece hayatı için en ideal yerlerdendir.

Hadigari Disko

Hadigari Disko, 2000 kişilik kapasitesi ile Bodrum merkezde hizmet veriyor. Bodrum’un en eski gece kulüplerinden birisi olan bu yer, aynı zamanda oldukça popüler bir mekândır.

Club Posh Gumbet

Gümbet Barlar Sokağı’nda bulunan bu mekân, 1000 kişi kapasiteli ve ziyaretçilerine unutulmaz gece eğlenceleri vadediyor. Eğer Bodrum gece hayatı için tercih yapmakta zorlanırsanız, kendinizi bu mekâna atabilirsiniz J

Bodrum Beach Clublar

Bodrum’da eğlence hayatı sadece gece kulüplerinde akmıyor. Aynı zamanda Bodrum beach clublar da eğlence anlamında pek çok şey vadediyor.

Isis Beach Club
Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Gümbet’te bulunan Isis Beach Club, ziyaretçilerine sadece eğlence değil, aynı zamanda en güzel plaj ve denizi de vadediyor. Eğer Bodrum’da eğlence hayatını merak ediyorsanız bu beach club beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayacaktır.

Sarnic Beach Club

Bu club, Bitez Koyu’nda yer alıyor. Güzel bir Bodrum tatili yaşamak istiyorsanız, bu beach club kesinlikle tercih edilmesi gerekenler arasındadır.

Xuma Beach Club

Xuma Beach Club, Bodrum Yalıkavak’ta bulunan ünlü bir beach kulüptür. Ziyaretçilerine nefis bir Bodrum eğlencesi sunan bu mekân, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından rağbet görüyor.

Bodrum’da Alışveriş

Bodrum’a gelmişken alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Bodrum alışveriş seçeneklerini saymakla bitmez. Özellikle İskele Meydanı ve Cumhuriyet Caddesi’nde pek çok hediyelik eşya dükkânı, kuyumcu ve kitapçı bulunuyor. Ayrıca beyaz boyalı Bodrum evlerinde de el işleri satılıyor. Eğer el işine ilginiz varsa kesinlikle dar sokaklarda yer alan bu evleri ziyaret etmenizi öneniriz.

Bodrum; el işi, yöresel ürünler, süs eşyaları, el yapımı ayakkabıları, çeşitli deri ve bakır eşyalar, halılar ve damarlı akik taşından yapılan hediyelikleri ile alışveriş severlere pek çok seçenek sunuyor. Eğer sevdiklerinize Bodrum’a özgü hediyelik eşyalardan birisini götürmek isterseniz, kabaktan lambaları satın alabilirsiniz. Bodrum’a bu lambalar oldukça ilgi çekicidir. Bunun yanında el işi bahçe ve balkon süslerini de tercih edebilirsiniz.

Bodrum'da gezilecek yerler
Bodrum’da gezilecek yerler

Bodrum alışveriş yerleri arasında Turgutreis Pazarı da yer alıyor. Cumartesi günleri kurulan bu Pazar, eğer yakınlarındaysanız mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Burada taze sebze ve meyveler bulabilirsiniz. Ancak bunun yanında pazarda El Sanatları Sokağı da yer alıyor. Sezonun yoğun dönemlerinde adım atacak yer bulamayacağınız bu pazarda gezmek zor olacak olsa da pazarı gezmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

Milas Salı Pazarı ise Bodrum’a 45 km uzaklıkta yer alıyor. Burası başlı başına bir kültür diyebiliriz. Renkli dokumaları ile dikkat çeken pazar, adeta rengârenk bir panayır görünümündedir. Bu pazarda el sanatlarının yanında halı, mutfak eşyası ve giysi de satılıyor. Pazarcılarının birçoğu civar köylerden gelen bu Milas Salı Pazarı, geleneksel el sanatları ürünlerini ilk elden almanız için bulunmaz bir mekândır. Bunun yanında pazarcıların dikkatinizi çekmek için yaptığı söz düelloları da oldukça ilgi çekicidir.  Bodrum’da daha pek çok alışveriş mekânı bulunuyor. Bodrum’da gezilecek yerleri ziyaret ederken bu bahsettiklerimizi görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz