Kuzey ışıkları ya da bir diğer adı ile “Aurora Borealis”, genellikle geceleri gözlemlenebilen harika bir doğa olayıdır. Özellikle son yıllarda pek çok kişinin merak ettiği ve giderek daha da merak konusu haline gelen kuzey ışıkları, ağırlıklı olarak kuzey ülkelerine gözlemlenebiliyor. Kuzey ışıklarının yani Aurora Borealis’in açılımı ise şöyledir. Aurora, mitolojik bir öğedir ve Roma mitolojisine göre Şafak Tanrıçası’dır. Kelime anlamı ise gün doğumudur. Borealis kelimesi ise Yunancada kuzey rüzgarı anlamına gelir. Birçok kişi kuzey ışıklarını görmek için can atsa da bu ışıkların nasıl oluştuğunu bilmez. Peki, kuzey ışıklarının oluşumu nasıldır? Kuzey ışıkları en çok nerelerde görülür?

Kuzey ışıkları görüntüleri
Kuzey ışıkları görüntüleri

Kuzey Işıkları Nedir ve Nasıl Oluşur?

Güneş patmaları sonucunda uzaya saçılan yüklü parçacıklar dünyamıza ulaşır  ve dünyanın çevresindeki mantetik alan ile etkileşime girer. Bunun sonucunda bir reaksiyon meydana gelir. Reaksiyon sonrasında ise atmosferin üst kısımlarında iyonosferde yani yaklaşık 80-100 km kadar yukarılarda kuzey ışıkları oluşur.

Kuzey ışıklarında hangi renkler görülür diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım. Bu büyüleyici ışıklar genellikle yeşil renkte görünür. Ancak kırmızı, pembe ya da daha pek çok renkte aurora görmek mümkündür. Ayrıca en az görülen renk mavidir. Bunun nedeni ise gökyüzünün mavi olması ve bu rengin seçilememesidir.

Kuzey ışıkları resimlerijpg
Kuzey ışıkları resimlerijpg

Kuzey Işıklarının Görüldüğü Şehirler Hangileridir?

Kuzey ışıkları, adından da anlaşılacağı üzere kuzeyde yer alan ülkelerde görülebilmektedir. Aslına bakılırsa güney yarımkürede bu tarz ışıkların görülebildiği yerler vardır. Bunlara ise Güney ışıkları ya da Aurora Australis adı verilmektedir. Gelelim asıl konumuza. İşte kuzey ışıklarını izleme fırsatı bulabileceğiniz o ülkeler.

  • Norveç-Svalbard 

Kuzey ışıkları hangi ülkelerden görülür sorusuna verilecek ilk yanıt genellikle Norveç’tir. Eğer kuzey ışıklarını görmek isterseniz bu kuzey ülkesinin Svalbard bölgesine gidebilirsiniz. 74 ve 81 paralelleri arasında konumlamanan Svalbard’da özellikle Kasım ve Şubat ayşarında kuzey ışıkları daha net görülebiliyor. Ancak öncelikli olarak Norveç vizesi için Schengen vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor.

  • Finlandiya-Kakslauttane

Burada turistlerin kuzey ışıklarını rahatlıkla izleyebilmeleri için camdan inşa edilmiş Eskimo evleri var. Eğer siz de odanızca yanan odun ateşi ile ısınıp saunanızda terlerken kuzey ışıklarını izlemek isterseniz, Kakslauttanen’i tercih edebilirsiniz.

  • İsveç-Jukkasjärvi

Kuzey ışıklarını görüldüğü yerler arasında Jukkasjärvi de yer alıyor. Buraya gittiğinizde Aurora Boresalis’i görmek için gece turlarına katılabilirsiniz.

  • İzlanda-Reykjavik

Kuzey ışıklarını görmek için en ekonomik alternatif ise Reykjavik diyebiliriz. Bu arada Reykjavik’da yıl boyunca sıcaklığını muhafaza eden doğal kaplıca havuzu Mavi Lagün de yer alıyor. Reykjavik’e geldiğinizde hem Mavi Lagün’ü hem de Game of Thrones’un çekildiği mekanları da görme fırsatı bulabilirsiniz.

Bunların yanı sıra kuzey ışıkları Kanada’nın kuzey bölgelerinden ve İskoçya’dan da izlenebilmektedir.

Kuzey ışıkları fotoğrafları
Kuzey ışıkları fotoğrafları

Aurora Australis (Kuzey Işıkları) Ne Zaman Görülebilir?

Kuzey ışıklarını izlemek için kuzey ülkelerine gidip göremeden geri döndük diyenleri mutlaka duymuşsunuzdur. Çünkü kuzey ışıklarının oluşması için belli şartlar vardır. Eğer siz kuzey ışıklarını izlemeye gittiğinizde bu şartlar oluşmuşsa büyüleyici manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Yine kuzey ışıklarını görme şansınızı belirleyen faktörler ise şöyledir:

  • Güneştenn Gelen Aktivitenin Yoğunluğu
  • Gökyüzünün Açık Olması
  • Işık Kirliliği
  • Dolunayın Varlığı
  • Güneş Döngüsü

Bunların yanı sıra Cruise turları Aurora Australis keyfi yaşamak istiyorsanız, öncelikle bu turlar ile ilgili bilgi edinmenizi tavsiye ederiz. Bunun için Cruise Gemi Turları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz