Mavi bayraklı plajları, masmavi kumsalları ve sınırsız eğlence hayatı ile Çeşme, özellikle son yıllarda tatilcilerin en favori mekânlarından birisidir. Yerli turistler kadar yabancı turistler tarafından da rağbet gören bu doğa harikası tatil beldesi, en iyi deniz tatili yapılabilecek yerler arasında yer almaktadır. Ancak Çeşme’yi özel kılan sadece yaz turizmine olan katkısı değildir. Çünkü aynı Çeşme aynı zamanda kültürel miras bakımından da oldukça zengin bir tatil beldemizdir. Bu anlamda tarihe meraklı gezginlerin uğrak noktasıdır denilebilir. Peki, Çeşme nerede ve Çeşme’ye nasıl gidilir?

Çeşme nerede
Çeşme nerede

Çeşme Nerededir?

Yaz tatilini deniz, kum ve güneş üçlüsü eşliğinde gerçekleştirmeyi planlayanların merak ettikleri yazlık tatil yerleri arasında Çeşmede yer almaktadır. Bu nedenle Çeşme nerede sorusu da akılları kurcalamaktadır. Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan bu tatil beldesi, İzmir’in en güzel tatil yerleri arasında yer almaktadır. Sınırsız eğlence hayatı ile sık sık gündeme gelen Çeşme, aynı zamanda kendisine bağlı Alaçatı mahallesiyle de anılır.

Çeşme nerede
Çeşme nerede

Ege bölgesi tatil yerleri arasında ön plana çıkan Çeşme, tipik Akdeniz iklimine sahiptir. Yazları oldukça sıcak ve kurak bir iklim yaşayan Çeşme, kış aylarında ise bol miktarda yağış almaktadır. Bu anlamda Çeşme’ye ne zaman gidilir diye merak ediyorsanız, yaz ayları en ideal mevsimdir.

Çeşme’ye Nasıl Gidilir?

Sakız Adası’na feribotla sadece yarım saat uzaklıkta yer alan Çeşme’ye ulaşım oldukça kolaydır. Çeşme nerede sorusundan sonra en çok merak edilenlerden birisi olan ilçeye ulaşımın nasıl sağlandığıdır. Bu anlamda Çeşme’ye karayolu, havayolu ile kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. İzmir-Çeşme arası yaklaşık 86 km’dir. Yine İstanbul-Çeşme arası ise 860 kilometre olup, eğer özel aracınız ile ulaşım sağlayacaksanız 9 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekmektedir.

Çeşme nerede
Çeşme nerede

Bunların yanı sıra Çeşme’ye feribotla ulaşım sağlamak için Balıkesir-Manisa-İzmir-Çeşme güzergâhını takip ederek ilçeye ulaşabilirsiniz. Eğer özel aracınız ile ulaşım sağlamayacaksanız büyük şehirlerin hemen hepsinden ilçeye direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir. Ancak Çeşme’ye hava yolu ile ulaşım sağlamak da oldukça kolaydır. Bunun için yine büyük şehirlerden İzmir’e direkt uçuşlar mevcuttur.

Bunun yanında Çeşme’nin cennet köşesi Alaçatı’da gezilecek yerler ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz