Ana Sayfa Dünya Dünyanın En Ucuz Ülkeleri | Tatil İçin En Ucuz Ülkeler

Dünyanın En Ucuz Ülkeleri | Tatil İçin En Ucuz Ülkeler

0
734
dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Seyahat etmek, yeni yerler görmek ve keşfetmek hemen herkesin sevdiği ve hayalini kurduğu durumlar arasında yer alır. Ancak seyahat etmek için bütçeniz her zaman yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle daha ekonomik bir tatil için farklı seçenekler aramaya başlarsınız. Özellikle yurt dışı seyahatlerini seviyorsanız ve ekonomik tatil fırsatı için dünyanın en ucuz ülkeleri hangileridir bilmenizde yarar vardır. Bu ülkeleri bilmeniz ve hangi ülkede ne kadara tatil yapabileceğiniz konusunda fikir sahibi olabilmeniz için bu yazımızı hazırladık. Yazımızı okumaya devam ederek tatil için en ucuz ülkeler hangileridir öğrenebilir, bu ülkeleri tatil rotanıza ekleyebilirsiniz.

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Dünyanın En Ucuz Ülkeleri Hangileridir?

Nepal

Dünyanın en ucuz ülkeleri arasında sayabileceğimiz en güzel ülkelerden birisi Nepal’dir. Bu ülkenin başkenti Kathmandu’dur. Yaşadığı deprem sonrasında ekonomisi ciddi şekilde sarsılan ülke, bu nedenle çok ucuzladı. Bu nedenle de Nepal için dünyanın en ucuz şehirleri listesinde başı çekiyor diyebiliriz.

Güney Asya ülkesi Nepal’de sadece birkaç dolara yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanlar yaşamaktadır. Buradan ekonominin ne kadar kötü bir durumda olduğunu anlayabilirsiniz. Sizin için çok küçük görünen rakamlar, Nepal halkı için çok büyük paralar anlamına gelebilir. Eğer sadece 30 dolarınız varsa bu ülkede harika bir gün geçirebilirsiniz.

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Nepal’de konaklama için bir gecede ödemeniz gereken ortalama ücret 2 kişi için 6 dolardır. Yani kişi başına 3 dolar yeterli geliyor. Eğer ortalama bir restoranda yemek yemek isterseniz bu durumda 5 dolar fazlasıyla yetecektir. Yine Nepal şehir için ulaşımı için ise çoğunlukla 0.20 dolar ödemeniz yeterlidir. Eğer bir gün içerisinde harcayacağınız rakamları şöyle bir toplarsanız Nepal’i neden dünyanın en ucuz ülkesi olarak adlandırdığımızı anlayacaksınız.

Hindistan

Eğer ucuz tatil önerileri diye bir liste yapacak olsak herhalde Hindistan bu listenin en başında yer alırdı. Çünkü bu mistik ülkede de aynı Nepal’deki gibi 1-2 dolara yaşam mücadelesi veren kişiler yaşıyor. Hatta pek çok çocuk sokakta doğuyor, büyüyor ve ölüyor. Yani yaşam standartları ciddi şekilde kötü. Bu ülkeye gidecek olan ülkelere söylenen ünlü bir söz vardır. Hindistan’a ya âşık olursun ya da nefret edersin. Umarız en kısa sürede bu ülkeyi ziyaret edersiniz ve ülkeye âşık olacak anılar yaşarsınız.

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

En ucuz ülkeler arasına Hindistan’ı da dâhil etmemizin pek çok neden var tabi ki. Bunlardan birisi konaklamanın çok ucuz olması. Hindistan’da konaklama için Agra şehrini tercih edecek olursanız ortalama kişi başı 3 dolar ödemeniz yeterli olacaktır. Bunun yanında ortalama bir restoranda akşam yemeği yemek de size yaklaşık 4-5 dolara mal olacaktır.

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Hindistan’da ulaşım ise 0.15 cent civarı, yani çok ucuz. Hindistan’ın yaşanacak en ucuz ülke olmasının nedenini sanırım şimdi daha iyi anlamışsınızdır. J Hindistan’da konaklama içim mümkünse hostelleri tercih edin. Bu sayede konaklamanızı çok daha ucuza mal etmiş olacaksınız.

Kamboçya

Yurt dışında ucuz tatil fırsatları denildiğinde akla gelen ülkelerden birisi de Kamboçya’dır. Bu ülkeler acılar ülkesi olarak da bilinir. Bunun nedeni ise bir dönem milyonlarca insanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan iç savaştır. Ülke her ne kadar acılar ülkesi olsa da gezerken gördüğünüz tapınaklar sizi fazlasıyla etkileyecektir. Aslına bakılırsa ülkeye giriş biraz pahalıdır. Ancak ülkeyi girdikten sonra günlük 30 dolar size fazlasıyla yetecektir.

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Yaşanacak en ucuz ülkeler arasında yer alan Kamboçya, pek çok gezginin de yerleştiği bir ülkedir. Eğer Kamboçya’da konaklama için ne kadar ödemeniz gerektiğini merak ediyorsanız iyi bir hostelde 3 dolara konaklayabileceğinizi bilmelisiniz. Bunun yanında iyi bir yemek yemek isterseniz de kişi başı ödeyeceğiniz ücret 5-6 dolar civarındadır.

Laos

Dünyanın en ucuz ülkeleri arasında Laos’da yer alıyor. Ancak yine Kamboçya gibi zamanında çok büyük kayıplar yaşamış, dertli bir ülkedir. Bunun yanında ülkenin ekonomik durumu da oldukça kötüdür. Bir Tayland ya da Vietnam gibi turizmi iyi bir gelir kapısı haline getirememiştir. Ancak Laos’a seyahat etmek isterseniz günlük 25 dolara harika vakit geçirebilirsiniz.

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Laos otelleri kişi balı ortalama 5 dolardır. Burada Avalon B&B’de konaklayabilirsiniz. Yine yemek için ortalama bir restoranda 4 dolar ödemeniz yeterlidir. Laos’da ulaşım 0.72 cent civarındadır. Yani çok ucuz.

Vietnam

Vietnam, Asya’da en ucuz ülkeler arasında yer almaktadır. Tatil için en ucuz ülkeler hangileridir diye soracak olursanız, alacağınız ilk cevaplardan birisi kesinlikle Vietnam’dır. Güneydoğu Asya ülkeleri arasında en cazip olanlarından birisi olan bu ülke, yaşanacak en ucuz ülkelerin başında geliyor. Ancak sadece çok ucuz olması ile değil, aynı zamanda güzellikleriyle de çok çekici bir ülkedir.

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Günümüzde pek çok sırt çantalı gezgin yine ülkeden çok ucuz fiyatlara aldıkları motorlar ile tüm ülkeyi turlayabiliyorlar. Eğer sizin de özgür bir ruhunuz varsa, bir motor satın alarak ülkenin altını üstüne getirebilirsiniz. 🙂

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Vietnam gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Eğer bu ülkeye seyahatinizde günlük 30 dolarlık bir para ayırabilirseniz, oldukça güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Vietnam’da konaklama için Hanoi Rendezvous Hostel’i tercih edebilirsiniz. Bu hostel gibi tercih edebileceğiniz daha pek çok hostel yer alıyor. Ancak hepsinde ödemeniz gereken ortalama kişi başı ücret 4 dolar civarındadır. Yine iyi bir yemek yemek isterseniz 10 dolar ödemeniz yeterli. Ancak 4 dolara da yemek bulmak mümkün.

Dünyanın En Ucuz Ülkeleri…

Arnavutluk

Eğer en ucuz Balkan ülkesi hangisi diye sorulacak olsa herhalde en doğru cevap Arnavutluk olacaktır. Aynı zamanda vizesiz Balkan ülkeleri arasında da yer alan bu ülke, tatil severler için çok caziptir.

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Ancak ülkenin başkenti Tiran’da çok fazla gezilecek yer yok. Bu nedenle belki diğer şehirleri gezmek çok daha iyi olacaktır. Arnavutluk’ta konaklama için bir gece için 9 dolar ödemeniz yeterli. Bunun yanında ortalama bir restoranda kişi başı 10 dolara yemek yiyebilirsiniz.

Sri Lanka

Sri Lanka gezi planı yapıyorsanız, ekonomik açıdan karlı çıkacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü bu ülke tatil için en ucuz ülkeler arasında yer alıyor. Yaşamın oldukça ucuz olduğu ülkede günlük 25 dolara rahatça tatil yapabilirsiniz.

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Sri Lanka’da konaklama ücretleri gecelik 6.30 dolar. Eğer iyi bir restoranda akşam yemeği yemek isterseniz 7-8 dolar ödemeniz gerek. Ancak daha uygun bir restoranda 4 dolara dahi karnınızı doyurabilirsiniz. Aslına bakılırsa bunlar ortalama rakamlar. Gün içerisinde daha fazla ya da daha az harcamak tamamen size kalmış bir durumdur.

Endonezya-Bali

Endonezya, tatil için en uygun ülkelerden birisidir. Endonezya’da gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk yer ise Bali’dir. Bali, Asya’nın balayı tatili için en çok tercih edilen adasıdır. Harika doğası ve tapınakları ile bu ada sizi büyülemeyi başaracak bir yer. Balayına gidilecek ülkeler arasında başlarda yer alan bu adada çok pahalı yerler de var.

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Örneğin Seminyak bölgesinde geceliği 1000 Euro’ya da otel vardır. Ancak 5 dolara hostel, 30 dolara villa bulmanız da mümkündür. Aslına bakılırsa bu ada hemen her bütçeye hitap ediyor. Bunun yanında yemek için günlük 10 dolar gibi bir bütçe ayırmanız yeterli gelecektir.

Ukrayna

En ucuz Avrupa ülkeleri arasında yer alan Ukrayna gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Ukrayna gece hayatı, yemekleri, hediyelik eşyaları ve konaklamasıyla oldukça uygun. Diğer Avrupa ülkelerinde yetecek kadar bir para ile bu ülkeye gittiğinizde emin olun o paranın yarısını dahi harcayamadan geri döneceksiniz. Aslına bakılırsa ülkedeki pek çok şey bedavadan biraz daha pahalı…

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Ekonomik tatil yapmak istiyorsanız Ukrayna en uygun ülkelerden birisidir. Dünyanın en ucuz ülkeleri arasında sayabileceğimiz Ukrayna’da konaklama için 4 dolar ödemeniz yeterlidir. Bunun yanında 7 dolara güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Peki, bu ülkede ne yenir diye merak ediyorsanız, Ukrayna’da ne yenir adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Gürcistan

Uygun fiyata tatil yapmak isterseniz tercih edebileceğiniz bir diğer ülke ise Gürcistan’dır. Özellikle başkent Tiflis, hem konaklama hem de şehir içi ulaşım bakımından oldukça uygundur. Gürcistan’da konaklama için bir gece için 4 dolar ödemeniz yetiyor.

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Yine yemek için günlük olarak 10 dolar ayırmanız durumunda orta derece restoranlarda iyi yemekler yiyebilirsiniz.

Makedonya

Dünyanın en ucuz ülkeleri olarak örnek verebileceğimiz bir diğer ülke ise Makedonya’dır. Doğası ve tarihi ile Makedonya’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Balkanların gözbebeği bu ülkenin en önemli şehirleri ise Üsküp ve Ohri’dir.

dünyanın en ucuz ülkeleri
dünyanın en ucuz ülkeleri

Başkent Ohri’de konaklama için günlük 7 dolar ödeyerek iyi bir hostelde kalabilirsiniz. Yine yemek için ise 7-10 dolar arasında bir ücret ödemeniz yeterli gelecektir.

Tatil için en ucuz ülkeleri tanıttığımız yazımızın ardından vizesiz gidilebilecek ülkeler konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz