Ege Ege Bölgesi, ülkemizin özellikle de deniz turizmi denilince akla gelen başlıca bölgeleri arasında yer alıyor. Tatil planları yapan pek çok kişinin ilk adresi olan bu bölge; tarihi mekânları, doğası ve şirin tatil beldeleri ile kendisine hayran bırakmayı beceriyor. Ancak Ege, sadece bu özellikleri ile değil, yemekleri ile de gönlünüzü fethedecek. Peki, bir Ege turu yapmak isteseniz, nerede ne yemelisiniz? İşte Ege Bölgesi’nin meşhur yemekleri ve daha fazlası…

Ege Bölgesi’nin Meşhur Yemekleri Arasında Hamur İşleri

Gevrek

"<yoastmark

Türkiye’nin diğer bölgelerinde simit olarak adlandırılan bu yiyecek İzmir ve civarında simit değil gevrek olarak bilinir. Özellikle kıtır kıtır oluşu ve bol susamıyla oldukça lezzetlidir. Ayrıca gevreğin yanına bir de tavşankanı bir çay eşlik ederse tadından yenmez.

Boyoz

"<yoastmark

İzmir’de ne yenir diye sorulsa herhalde akla ilk olarak gelen yiyecek boyoz olur. İzmir’e özgü bu yiyecek, biraz kruvasanı andırsa da yine de kendine has bir lezzettir. Ayrıca çay ve yumurta ile birlikte yemeyi denerseniz bağımlısı bile olabilirsiniz. “Ege Bölgesi’nde ne yenir” sorusunun en güzel yanıtlarından birisi olan bu yiyeceği mutlaka tatmalısınız.

Kumru

Ege Bölgesi'nin meşhur yemekleri
Ege Bölgesi’nin meşhur yemekleri

İzmir denilince akla gelen yiyeceklerden birisi de kumrudur. Evet, ilk başta bir kuş ismi olduğu için sizi şaşırtabilir. Ancak Ege Bölgesi yemekleri denilince akla gelen bu lezzeti tatmak istiyorsanız özellikle Çeşme’de yani yerinde yemenizi öneririz. Çünkü “Çeşme Kumrusu” meşhurdur ve bu lezzeti başka bir yerde yakalayamayabilirsiniz.

Ege Bölgesi’nin Ünlü Lezzetleri Arasında Diğerleri

İzmir Köfte

"<yoastmark

Evet, “Ege Bölgesi’nde ne yenir” diye sorulan sorulara verilebilecek en güzel yanıtlardan birisi de meşhur İzmir Köfte’dir. Özellikle sosuna taze ekmeğinizi banarak yemeyi denerseniz apayrı bir lezzet olduğunu siz de anlayacaksınız.

Keşkek

"<yoastmark

Ege Bölgesi’nin meşhur yemekleri arasında en geleneksel olanı keşkektir denilebilir. Yörede özellikle düğünlerde sıkça tüketilen bu yemek, nohut, pirinç pilavı ve ayran eşliğinde servis ediliyor. Genellikle kemikli dana etinden yapılsa da, tavuk etinden yapanlar da mevcut. Her ne şekilde yapılırsa yapılsın harika bir lezzettir keşkek. Özellikle üzerine tereyağı ve kırmızı biber karışımından yapılan sos döküldüğünde tadı ikiye katlanır.

Keşkeğin en temel hammaddesi yarma buğday ve ettir. Ancak keşkek yapılırken unutulmaması gereken önemli madde zeytinyağı koyulmasıdır. Eğer yolunuz Ege Bölgesi’ne düşerse, bir tabak keşkek yemeden dönmemeli, bu eşsiz lezzeti mutlaka tatmalısınız.

Kabak Çiçeği Dolması

Ege Bölgesi'nin meşhur yemekleri
Ege Bölgesi’nin meşhur yemekleri

Ege Bölgesi’nin yemekleri denilince akla onlarca çeşit yemek gelse de, bunlar arasında en ilginç olanı belki de kabak çiçeği dolmasıdır. Çoğunuzun belki de ilk kez duyduğu bu yemek, Ege Bölgesi’nde sevilerek tüketiliyor.

Deniz Börülcesi

Ege Bölgesi'nin meşhur yemekleri

Ege mutfağı aslına bakılırsa oldukça sağlıklı… Özellikle de birbirinden faydalı otlar ile yapılan lezzetleri göz önünde bulundurursanız, ömrünüzü burada geçirmek ve sağlıklı beslenmek isteyebilirsiniz. Bu sağlıklı yiyeceklerden birisi de deniz börülcesidir. Bu lezzet daha çok meze olarak kullanılsa da Ege halkının normalde de tükettiği sağlıklı ve lezzetli yiyecekler arasında kendisine yer buluyor.

Çökertme Kebabı

Ege Bölgesi'nin meşhur yemekleri
Ege Bölgesi’nin meşhur yemekleri

Ege Bölgesi’nin meşhur yemekleri denilince akla gelen bir diğer lezzet ise çökertme kebabıdır. Patateslerin rendelenerek kızartılıp, üzerine yoğurt ve dana eti koyularak tüketilen bu lezzet Ege’nin meşhur kebapları arasında yer alıyor.

Gerdan Tatlısı

Ege Bölgesi'nin meşhur yemekleri
Ege Bölgesi’nin meşhur yemekleri

Belki biraz ilginç gelecek ancak, bu tatlı Kurban Bayramlarında kurban etinden yapılıyor. Kurbanın boyun kısmı öncelikle haşlanır ve etler didiklenerek kemiklerinden ayrılır. Üzerine şeker, tarçın, karanfil gibi çeşitli baharatlar atılır ve ağdalı bir görünüm elde edilecek kadar pişirilir. Pişmeden hemen önce içerisine kayısı ve kara erik kurusu atılır. Üzerine badem ya da çam fıstığı ilave edilir. Bu ilginç ancak bir o kadar da lezzetli tatlı, sıcak olarak servis ediliyor.

Bunların yanı sıra karadeniz’de ne yenir merak ediyorsanız buraya tıklayıp ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz