Göbeklitepe Tapınağı, özellikle son yıllarda en çok merak konusu olan tarihi mekânlardan birisidir. Göbeklitepe’nin önemi, yeryüzündeki ilk tapınak ve dolayısıyla ilk inanç merkezi olmasından kaynaklanmaktadır. Göbeklitepe hangi döneme ait diye merak ediyorsanız hemen cevabını verelim. Bu önemli tapınak, Neolitik döneme aittir ve bulunduğu bölgede 20 tapınak tespit edilmiştir. Ancak bu tapınakların sadece 6 tanesi gün yüzüne çıkarılabilmiştir. Peki, Göbeklitepe nerede ve Göbeklitepe’ye ulaşım nasıl sağlanır?

Göbeklitepe nerede
Göbeklitepe nerede

Göbeklitepe Nerede?

Son dönemlerin popüler Netfilx dizileri arasında yer alan Atiye‘nin çekildiği Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alan Haliliye ilçesine bağlı Örencik mahallesinde konumlanmaktadır. Şanlıurfa’da gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan bu tapınak, Balıklıgöl’e ise 22 km. uzaklıktadır. Yine Hz. İbrahim’in kenti olarak bilinen Harran Ovası’na 65 km. mesafede bulunan Göbeklitepe, Şanlıurfa’da görülmesi gereken yerlerin hemen hepsine yakındır.

Göbeklitepe’ye Nasıl Gidilir?

Göbeklitepe nerede sorusunun yanında bu tapınak ile ilgili merak edilen en önemli konulardan birisi, Göbeklitepe’ye nasıl gidilir sorusudur. Şanlıurfa turu sırasında eğer Göbeklitepe’ye de gitmek isterseniz Şanlıurfa araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Bu sayede gezilecek diğer yerlere de kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak araç kiralamak istemezseniz bu durumda tapınağa taksi tutarak da gidebilirsiniz.

Göbeklitepe nerede
Göbeklitepe nerede

Göbeklitepe’ye ulaşım için Göbeklitepe turları da tercih edilebilir. Çünkü bölgede sıklıkla tapınağa turlar düzenlenmektedir. Özellikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil olmasından sonra otobüs seferleri düzenlenmeye başlamıştır. Bu anlamda Şanlıurfa merkezde yer alan Abide durağından hareket eden 100 numaralı otobüse binerek tapınağa gidebilirsiniz.

Göbeklitepe otobüs seferleri, 10.00 ile 16.00 arasında gerçekleşir. Yine bu otobüsler 12.00 ve 18.00 saatleri arasından Göbeklitepe’den hareket etmektedir. Göbeklitepe’ye giden otobüs ücretleri ise şöyledir:

  • Öğrenci bileti: 3 TL
  • Tam bilet: 5 TL
  • Öğretmen bileti: 4 TL
Göbeklitepe nerede
Göbeklitepe nerede

Göbeklitepe’ye Giriş Ücretleri ve Giriş Saatleri

Göbeklitepe’ye giriş saatleri, 15 Nisan ile 2 Ekim arası 08.00-19.00 saatleri arasındadır. Yine tapınak, 3 Ekim ile 14 Nisan tarihleri arasında ise 08.00 ve 17.00 arasında ziyaret edilebilmektedir.  Ancak gişelerin ziyaret saatlerinden yarım saat önce kapandığını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Haftanın 7 günü ziyaret edilebilen Göbeklitepe’ye giriş ücreti ise 30 TL’dir. Eğer müze kartınız varsa tapınağa ücretsiz girebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz