Günümüzde pek çok kişinin hayali Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak ve daha refah bir hayat sürmektir. Amerika’da yaşam ve Amerika’da iş bulmak kolay mı değil mi bu başka bir mevzu. Ancak bir Türk vatandaşı olarak Amerika’da çalışabilmek için öncelikli olarak belli şartları yerine getirmeli ve Green Card sahibi olmalısınız. Uzun süredir Amerika hayalleri kuruyorsanız zaten bunu biliyorsunuzdur. Fakat aklınızı Green Card nedir, Green Card nasıl alınır, Green Card başvurusu nasıl yapılır gibi sorular kurcalıyor olabilir. Bu nedenle sizin için yazımızda Green Card’a nasıl başvurulur ve süreç nasıl işler onu anlatacağız. İşte Green Card başvuru süreci ve çok daha fazlası…

green card başvuru süreci
green card başvuru süreci

Green Card Başvuru Süreci

Green Card Nedir?

Green Card ya da dilimizdeki karşılığı ile Yeşil Kart, bireylere Amerika’da ömür boyu çalışma ve oturma hakkı tanıyan bir belgedir. Bu belge ile Amerikan vatandaşlarının sahip olduğu pek çok hakka sahip olabilirsiniz. Ayrıca Green Card aldığınızda Türk vatandaşlığınızı da kaybetmezsiniz. Ancak belli bir süre sonra gerekli şartları yerine getirdiğinizde Amerikan vatandaşlığına geçiş yapabilirsiniz.

Green Card ile Amerikan Vatandaşlığı Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

green card başvuru süreci
green card başvuru süreci

Amerikan vatandaşlığı ile Green Kart arasında belli başlı farklar bulunmaktadır. Bu farkları şöyle sıralayabiliriz:

 • Green Card’lı olanlar, çekirdek aileleri dışında herhangi bir aile bireyini Amerika’ya getiremezler.
 • Green Kart sahibi kişiler, Amerika seçimleri sırasında oy kullanamazlar. Yani seçme ve seçilme hakları bulunmamaktadır.
 • Amerikan vatandaşlığı elde eden kişilerin sınır dışı edilmeleri için belli şartlar gerekir. Ancak Green Card sahibi kişiler, devlet tarafından istendiği takdirde her an sınır dışı edilebilirler.
 • Yine Amerikan vatandaşlarına sağlanan sosyal yardım ya da burs gibi desteklerden faydalanamazlar.
 • Green Card sahipleri emeklilikleri sonrasında başka ülkelerde yaşarlarsa, emeklilik maaşı almaya hakları yoktur.
 • Bunların yanında Amerikan Hükümeti, Green Card verdiği kişilere iş, ev ya da kalacak yer garantisi vermez.

Green Card Hangi Yollardan Alınabilir?

Green Card başvuru süreci ile ilgili aklınıza, bu belgeyi hangi yollardan alabilirim sorusu gelebilir. Aslına bakılırsa bunun için birkaç farklı yol izlenebilir. Bu yollardan birisi Amerika’da iş kurmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bunun için herhangi bir iş kurmanız yeterli gelmiyor. Çünkü yaptığınız yatırımın en az 500 bin dolarlık olması gerekir.

Green Card sahibi olmanın yolları arasında bir Amerikan şirketi tarafından işe alınma da yer almaktadır. Bu sayede işveren şirket kişi adına başvuru yapabilir ve Green Card alınabilir. Ayrıca Amerika’da bir akrabası bulunanlar da Green Card almaya hak kazanabilirler.

Tüm bunların yanında mülteci olarak başvuruda bulunanlar, sığınma talebinde bulunan politikacı ve siyasetçiler ile özel yetenekli sanatçılar da uygun koşulları sağlamaları halinde Green Kart alabilirler. Yine Green Card başvurusu sonucunda yılda 55 bin kişi yeşil kart sahibi olabilmektedir.

Green Card Başvurusu ve Green Card Çekilişi

Amerikan hükümeti, green card çekilişi olarak adlandırdığı Diversity Visa programı ile her sene 55 bin yabancıya yeşil kart vermektedir. Bu başvurular Ekim ayında başlar ve Kasım ayında son bulunur. Green Card başvuru yaşı ise 18’dir. 18 yaşını dolduran ya da bir uzmanlık gerektiren işte iki senelik deneyimi olan herkes green card başvurusunda bulunabilir. Ancak hangi meslek için iki senelik tecrübe istendiği her yıl değiştiği için, konsolosluklardan bilgi almanız çok daha sağlıklı olacaktır.

green card başvuru süreci
green card başvuru süreci

Green Card eğitim seviyesi için ise en az lise mezunu olmanız gerekiyor. Yani lise diplomanız yoksa bu belgeyi almazsınız. Yine başvuru için belli miktarda bir mal varlığı bildirimi yapmanıza gerek yok. Bunun yanında green card dil şartı da bulunmuyor. Yani İngilizce bilmek zorunlu değildir. Ayrıca pasaportunuz olması da gerekmez.

Green Card başvuru sitesi, http://www.dvlottery.state.gov/’u ziyaret ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu sırada başvuru formunda eşiniz ve çocuklarınız ile ilgili tüm bilgileri doğru bir şekilde girmeniz önemlidir. Ayrıca başvuru sırasında sistem tarafından “confirmation number” yani “konfirmasyon numarası” verilecek. Bu numarayı bir yere kaydedin ve kaybetmeyin.

Green Card çekilişi, Ekim ve Kasım ayları arasında yapılıyor. Sonrasında ise green card çekiliş sonuçları açıklanıyor. Ancak sonuçlar bir sonraki yılın Mayıs ayında ilan ediliyor. Yani başvuru yaptığınız ay sonuçların açıklanmasını beklemeyin. Yine çekiliş sonucu bireylere posta yolu ile gönderilmiyor. Sonucu öğrenmek adına daha önce kaydettiğiniz konfirmasyon numarası ile siteye giriş yapmalısınız.

Tüm bunların yanında başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin green card işlemleri içi Ankara’daki Amerikan Konsolosluğu’na gitmeleri gerekiyor. Çünkü tüm işlemler burada gerçekleştiriliyor.

Green Card Almaya Hak Kazananlardan Hangi Belgeler İsteniyor?

Green Card başvuru süreci sonunda kabul edilen kişilerden istenen belli belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Pasaport,
 • Vize ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu,
 • Detaylı sağlık raporu,
 • Varsa tapu ve ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopileri,
 • Banka hesap dökümü,
 • Eğitim durumunu gösterir belgeler,
 • İş yeri imza sirküleri,
 • Çalıştığı iş yerine ait SGK işe giriş bildirgesi,

Green Card başvuru tarihleri arasında başvurusunu tamamlayan ve sonrasında başvurusu olumlu sonuçlananlardan istenilen bu belgeler konsolosluğa teslim edilmeden hemen önce vize ücreti yatırılmalıdır. Green Card vize ücreti her yıl değişiklik gösterdiği için bankaya ücret yatırmaya gitmeden önce konsolosluktan bilgi almalısınız.

Green Card İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Green Kart çekilişi sonucunda hak kazanan kişilerden sağlık raporu istenir. Bu sağlık raporu her kurumdan alınamamaktadır. Green Card sağlık raporunun alınabileceği kurumlar ve doktorlar, Amerikan Konsolosluğu tarafından önceden belirlenir ve Green Card başvuru sitesi http://www.dvlottery.state.gov/ adresinde yayınlanır.

green card başvuru süreci
green card başvuru süreci

Bu raporu almak için başvurulan doktor, öncelikli olarak fiziksel ve ruhsal bir engelinizin olup olmadığına bakacaktır. Ardından Tüberküloz ve HIV gibi bulaşıcı hastalıklara sahip olup olmadığınıza bakarlar. Yine aşılarınızın tam olması gerekir. Muayene sonucunda herhangi bir sorun çıkmazsa, doktorlar kapalı bir zarf içerisinde I-693 formu verirler ve bu zarfı konsolosluğa iletmenizi isterler. Alınan bu sağlık raporu 1 yıl geçerlidir. Ancak aşağıdaki durumlardan birisine sahipseniz sağlık raporu almanız mümkün değildir. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Eksik aşısı olanlar,
 • Uyuşturucu bağımlılığı olanlar,
 • Başkalarına zarar verebilecek nitelikte ruhsal hastalığa sahip olanlar,
 • Bulaşıcı hastalığa sahip olanlar,

Green Card  Süreci Sonunda Hak Kazanan Kişiler Kimleri Yanında Götürebilir?

Green Card başvuru süreci olumlu sonuçlanan kişiler, yanlarında eşini ve 21 yaşın altındaki çocuklarını götürebilirler. Ancak 21 yaşını geçen çocukları yanlarında götüremezler. Ayrıca bireyler yanlarından anne ve babalarını da götüremezler.

Bireyler, 21 yaşını dolduran çocuklarını ya da anne babalarını Amerika turist vizesi ile yanlarında götürebilirler.

Green Card Sahipleri Amerikan Vatandaşlığına Nasıl Geçer?

Bu belgeyi almaya hak kazanan kişiler, belli şartları yerine getirdikleri takdirde Amerikan vatandaşlığına geçebilirler. Bunun için en az 3 yıl boyunca Amerika’da çalışıyor olmaları gerekir. Yine bunun yanında Amerikan hükümetinin belirlediği belli şartlar bulunmaktadır. Bunları yerine getiren herkes Amerikan vatandaşlığına geçebilir.

Green Card başvuru süreci yukarıda anlattığımız gibi işliyor. Bunların yanında Schengen Vizesi ile ilgili sorularınız varsa Schengen vizesi nasıl alınır konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz