Karadeniz bölgesi, Türkiye’nin kuzeyinde yer alan; doğası, kültürü, insanlarının pratik zekâsı ve yemekleri ile meşhur bir bölgemizdir. Bu nedenle yerli yabancı pek çok turist Karadeniz turu ile bölgeyi ziyaret etmekte ve güzelliklerini deneyimlemektedir. Yine turistlerin bölge ile ilgili en çok merak ettiği konuların başında, birbirinden lezzetli Karadeniz yemekleri gelmektedir. Karadeniz mutfağı içerisine dâhil olan lezzetler, genellikle yöredeki taptaze ürünler ile hazırlanmakta ve sunulmaktadır. Peki, en iyi Karadeniz yemekleri hangileridir? İşte en meşhur Karadeniz lezzetleri ve tarifleri…

Karadeniz yemekleri
Karadeniz yemekleri

Karadeniz Bölgesi Yemekleri Nelerdir?

Karadeniz’de ne yenir denildiğinde şüphesiz akla ilk gelen hamsili pilav olarak karşımıza çıkar. Ancak Karadeniz lezzetleri elbette ki bu yemekler ile sınırlı değildir. Aslında bu lezzetleri batı Karadeniz yemekleri ve doğu Karadeniz yemekleri olarak sınıflandırabiliriz. Ancak amacımız, Karadeniz seyahati sırasında mutlaka tadılması gereken lezzetler konusunda kısaca bilgilendirmek. Bu nedenle de sizin için en iyi Karadeniz lezzetlerini bir araya getirdik. İşte Karadeniz’i ziyaret ettiğinizde mutlaka tatmanız gereken o muhteşem lezzetler…

Karadeniz yemekleri
Karadeniz yemekleri

Hamsili Pilav

Karadeniz’in meşhur yemekleri denilince kime sorulsa alınan cevap hamsili pilav olacaktır. Doğu Karadeniz bölgesi yemekleri arasında yer alan bu lezzet, Rize şehrine aittir. Pilavına pirinç ile birlikte dolma fıstığı ve kuş üzümü eklenerek hazırlanan Hamsili pilavın tarifi ise kısaca şöyledir: Öncelikli olarak pirinç pişirilir. Ardından hamsiler tepsiye kat kat dizilir ve hamsilerin üzerine hazırlanan pilav konulur. Pilavın üzerine bir kat daha hamsi dizildikten sonra fırında pişirilir. Hamsilerin tam olarak piştiğinden emin olunduktan sonra fırından alınır ve servis yapılır.

Karadeniz yemekleri
Karadeniz yemekleri

Mıhlama

Karadeniz mutfağı denilince akla gelen bir diğer yemek ise mıhlamadır. Trabzon yemekleri arasında yer alan mıhlama, bu ile ait peynir ve mısır unu ile yapılan pratik ve oldukça lezzetli bir yemektir. Dil peyniri, kaşar peyniri ve tulum peyniri ile yapılan bu yemekte diğer peynirlerin bulunamaması durumunda kaşar peyniri de kullanılabilmektedir. Eğer yakın zamanda Karadeniz’e seyahat edecekseniz ve Karadeniz’de ne yenir diye düşünüyorsanız, mıhlamayı bir yere not etmenizi öneririz.

Karadeniz yemekleri
Karadeniz yemekleri

Akçaabat Köftesi

Karadeniz yemekleri arasında en meşhur olanlarından birisi de Akçaabat köftesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Akçaabat köftesi, hem kolay yapılışı hem de lezzeti ile mutlaka tadılması gereken Karadeniz lezzetleri arasında yer almaktadır. Kıyma, peksimet, sarımsak, tuz ve karabiber karıştırılarak yapılan köfte, ızgarada kızartılarak sıcak sıcak servise sunulur.

Karadeniz yemekleri
Karadeniz yemekleri

Laz Böreği

Rize yöresine ait yemekler arasında en bilinenlerinden birisi de Laz böreğidir. Zengin malzemeler ile hazırlanan bu börek, sanılanın aksine tuzlu değil tatlıdır. Karadeniz seyahatiniz sırasında Laz böreği sipariş etmeniz durumunda tuzlu bir börek yiyeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Böreğin yapılışı sırasında ise içine vanilya ve kıyılmış fındık gibi malzemeler konuluyor.

Karadeniz yemekleri
Karadeniz yemekleri

Hamsi Buğulama

Karadeniz yemek kültürü bahsi geçtiğinde hamsi buğulamayı anmadan geçmek olmaz. Hamsileri ayıklama ile başlayan buğulama yapımına kuru soğanları ince ince doğrayarak devam edilir. Sonrasında eritilmiş salçaya soğanlar eklenir ve yıkanmış limonlar ince ince dilimlenir, hamsilerin üzerine konulur. Son olarak karabiber, tuz ve maydanoz serpilerek bir müddet pişirilir ve servis edilir.

Karadeniz yemekleri
Karadeniz yemekleri

Karalahana Sarması

Doğu Karadeniz lezzetlerinden birisi de Artvin’e ait karalahana sarmasıdır. Bu yemek; kıyma soğan, maydanoz, pirinç, dereotu, karabiber, nane ve tuz gibi malzemeler ile yapılarak servis edilmektedir.

Karadeniz lezzetleri yukarıda bahsedilenler ile sınırlı değildir. Karadeniz seyahatiniz sırasında tadabileceğiniz daha pek çok lezzet vardır. Bunlar arasında mısır ekmeği, hamsi köftesi, pileki ekmeği ve hoşkıran kavurması gibi lezzetlerdir. Eğer siz de Karadeniz’in eşsiz doğasını ve Karadeniz türkülerini keşfederken acıktığınızda bir mola vermek ve karnınızı doyurmak isterseniz, bu lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

Karadeniz’de gezilecek yerler için buraya tıklayarak konu ile ilgili yazımızı okumaya başlayabilirsiniz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz