Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Tarih boyunca birçok kültürün etkisinde kalan Kuzey Kıbrıs, Akdeniz iklimi etkisinde, gezilip görülmeye değer bir ülkedir. Başkenti Lefkoşa olan ülkenin turistler tarafından en çok rağbet gören şehri Girne’dir. Yaz ayları oldukça sıcak geçen ülkeyi ziyaret etmek isterseniz Kıbrıs’ta gezilecek yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıbrıs’ta gezilecek yerler Girne Liman’a genel bakış

Ancak ziyaretiniz için yaz aylarını tercih edecekseniz, Temmuz ve Ağustos aylarını tercih edebilirsiniz. Bu aylarda havalar oldukça sıcaktır ve deniz sıcaklığı da yüksektir. Peki, Kıbrıs’ta gezilecek yerler nerelerdir? Siz de bu soruyu merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız Kıbrıs gezi rehberini okuyabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Girne’de Gezilecek Yerler

Girne, Kuzey Kıbrıs’ın eşsiz sahil kentlerinden birisidir. Aslına bakılırsa turistler tarafından en çok ilgi gören şehir de burasıdır. Ancak şehrin ilgi görme nedeni sadece sahil kenti olması değildir. Kent, birçok tarihi mekânı ve doğal güzelliği de bünyesinde barındırıyor. Peki, Girne’de gezilecek yerler nerelerdir? İşte Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında yer alan Girne ve burada görmeniz gereken mekanlar.

Girne Kalesi ve Batık Gemi Müzesi
Kıbrıs'ta gezilecek yerler Kıbrıs Kalesi dışarıdan görünüş
Kıbrıs’ta gezilecek yerler Kıbrıs Kalesi dışarıdan görünüş

Eğer yolunuz Kıbrıs’ın muhteşem sahil şehri Girne’ye düştüyse, Girne Kalesi’ni ziyaret etmeden dönmemelisiniz. Girne sahilinde yer alan kale, limana hâkim bir konumda yer alıyor. Kale ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucunda Girne Kalesi tarihinin Helenistik Roma devrine kadar uzandığı görülmüştür. Ancak tam olarak ne zaman yapıldığı konusunda net bir bilgiye ulaşılamamış. Şuan elde bulunan kanıtlara göre kalenin yapım amacı, Arap akınlarından korunmakmış. M.S 7. yüzyılda Bizanslılar, bu amaçla inşa etmişler.

Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında belki de ilk akla gelen Girne Kalesi, 1373 senesinde Cenevizlilerin saldırısına uğramış ve çok ciddi zarar görmüş. 1489 yılına gelindiğinde ise Venedikliler kendi savunma planlarına göre kaleyi daha da geliştirmişler ve kale bugünkü halini almış.

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Girne Kalesi Batık Gemi Müzesi
Kıbrıs’ta gezilecek yerler Girne Kalesi Batık Gemi Müzesi

Kalenin içerisini gezerken çarpıcı pek çok ayrıntıyı görebilirsiniz. Özellikle zindanları gezerken o dönemde kişilere yapılan işkenceleri canlandırmalar şeklinde görebilirsiniz. Yine Girne Kalesi’ndeki Batık Gemi’de ilginizi çekebilecek ayrıntılar arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda gün yüzüne çıkarılan gemi bugün Batık Gemi Müzesi’nde sergileniyor. 15 metre uzunluğundaki geminin 15 metre uzunluğundaki gemi Halep çamından imal edilmiş.

Girne Yat Limanı

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Girne Liman Genel Görünüşü
Kıbrıs’ta gezilecek yerler Girne Liman Genel Görünüşü

Girne yat limanı ve çevresinde sevdikleriniz ile vakit geçirebileceğiniz pek çok kafe ve restoran bulunuyor. Oldukça şirin bir görüntüsü olan liman, özellikle akşam yemeği konusundaki beklentilerinizi tam olarak karşılayacak. Çünkü Akdeniz’in eşsiz manzarası eşliğinde lezzetli ve kaliteli yemekler için en uygun mekânlar, bu limanda yer alıyor.

Girne’de Gezilebilecek Diğer Yerler

Bellapais Manastırı

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Bellapais Manastırı
Kıbrıs’ta gezilecek yerler Bellapais Manastırı

Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında sizi büyüleyecek kadar güzel mekânlardan birisi de, Beşparmak dağları eteğinde yer alan Bellapais manastırıdır. Bu manastır, gotik sanatın en eşsiz örnekleri arasında yer alıyor. Manastırın yapımı 1198-1205 yılları arasındadır. Bu manastır binası, Kıbrıs’ın Osmanlı egemenliğine girmesinin ardından Yunan Ortodoks Kilisesine devredilmiş.

St. Hilarion Kalesi

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Hillarion Kalesi
Kıbrıs’ta gezilecek yerler Hillarion Kalesi

Bu kale, tıpkı Girne Kalesi’nde de olduğu gibi Arap akınlarını önlemek amacı ile inşa edilmiş. İnşası M.S 7. yy’a denk gelen kale ile ilgili pek çok efsane bulunsa da, bunlardan en ilginci Walt Disney’in “Uyuyan Güzel” masalındaki kaleye esin kaynağı olmasıdır.

Lefkoşa’da Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında ülkenin başkenti Lefkoşa’da yer alıyor. Şehirde gezilip görülebilecek pek çok tarihi mekân yer alıyor. Eğer yolunuz bu şehre düşerse Lefkoşa’da görülmesi gereken yerlerini ziyaret etmeden geri dönmeyin. Peki, Lefkoşa’da gezilecek yerler nerelerdir?

Büyük Han

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Büyük Han
Kıbrıs’ta gezilecek yerler Büyük Han

Büyük Han, Lefkoşa’nın mutlaka görülmesi gereken tarihi mekânları arasındadır. Han, 1572 senesinde Osmanlı Valisi Beylerbeyi Muzaffer Paşa tarafından yaptırılmış. Kervansarayın bir ana kapısı bulunuyor. Eğer Lefkoşa’da kahve molası verecek bir mekân arıyorsanız kesinlikle bu hanı ziyaret etmeli ve hanın tarihi atmosferi içinde kahve keyfi yapmalısınız.

Selimiye Cami (St. Sophia Katedrali)

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Selimiye Cami
Kıbrıs’ta gezilecek yerler Selimiye Cami

Kıbrıs’ta gezilecek yerler ile ilgili olarak önerebileceğimiz bir diğer mekân ise Kıbrıs’ın en büyük ibadethanesi olan Selimiye Camisi’dir. Bu cami gotik mimarinin en eşsiz örnekleri arasında yer alıyor. Zamanından Lüzinyan krallarının taç giyme törenlerine tanıklık eden St. Sophia Katedrali, Kıbrıs Osmanlı Devleti’nin egemenliğine girdiğinde camiye dönüştürülmüş.

Lokmacılar Çarşısı

Lefkoşa’ya kadar gitmişken bu minik çarşıyı görmeden olmaz. Aslında bu çarşı Kuzey ve Güney Kıbrıs’ın geçiş noktasında yer alıyor.  Oldukça küçük bir çarşı olan Lokmacılar Çarşısı’nı gezebilir ve buradaki dükkânlardan sevdikleriniz için hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Gezilecek Diğer Yerler

Gazimağusa’da Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ta gezilecek yerler yazımıza şehrin doğusunda yer alan Gazimağusa ile devam ediyoruz. Bu şehir, Doğu Akdeniz mimarisinin hâkim olduğu bir şehir. Bünyesinde pek çok tarihi mekânı barındıran Gazimağusa’da gezilecek yerleri ise şöyle sıralayabiliriz.

Othello Kalesi

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Othello Kalesi
Kıbrıs’ta gezilecek yerler Othello Kalesi

Othello Kalesi, şehrin Kuzeydoğusunda yer alıyor. Bir iç kale özelliği gösteren Othello, M.S 1310’da inşa edilmiş. 1492 senesinde ise  Rönesans mimarisine uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Kaleyi ziyaretiniz sırasında su hendeği ile çevrili avlusunda Osmanlı ve İspanyollara ait topları ve gülleleri görebilirsiniz. Kalenin ismine gelince, İngilizlerden bu yana kullanılıyormuş. Kaleye Othello denmesinin nedeni ise, Shakespeare’nin Othello oyununu dayanıyor. Tabi bu da bir başka hikâye…

Namık Kemal Zindanı

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Namık Kemal'in Zindanı
Kıbrıs’ta gezilecek yerler Namık Kemal’in Zindanı

Gazimağusa’da gezilecek yerler arasında Namık Kemal Zindanı da yer alıyor. Zindan Venedik Sarayı’nın avlusunda yer alıyor. Kesme taştan yapılmış 2 katlı yapı içerisinde ünlü şair tam 38 ay sürgün hayatı yaşamış.

Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında sadece anlattıklarımız değil, daha pek çok mekân vardır. Ancak kısaca değindiğimiz bu mekânları ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

 

1 Yorum

  1. Merhaba.
    bilgi ve paylaşımınız için teşekkür ederim.
    Biz iki arkadaş kendi imkanlarimizla Kıbrıs’a gelecegiz..
    Kıbrıs içinde bizi gezdirecek bir tür şirketi bulabilirmiyiz acaba.
    Bu konuda bilgilendirirseniz çok mutlu edersiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz