Gün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir vergi daha dahil olmasın. Konaklama için ödenecek vergi de bu yeni vergilerden birisi. 7194 sayılı kanun ile nur topu gibi yeni bir vergimiz daha oldu. Özellikle turizm sektörünü yakından ilgilendiren bu kanun ile otel, motel, pansiyon, apart, kamping ve tatil köyü gibi konaklama merkezlerinde konaklama için vergi vermek gerekecek. Peki, konaklama vergisi nedir? Uygulanması nasıl olacak? Konaklama vergisi yüzde kaç? Ne zaman uygulanacak? İşte kanun ile ilgili merak edilen tüm sorular ve cevapları…

"<yoastmark

Konaklama Vergisi Nedir? Kimler Ödeyecek?

Bu vergi, Avrupa ülkelerinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Japonya’da şehir vergisi, otel vergisi ya da turizm vergisi adı altında uygulanan ve konaklama bedeli üzerinden alınan bir vergi türüdür. Peki, konaklama için vergi ne zaman uygulanmaya başlanacak diye soracak olursanız, bu verginin uygulanması planlanan tarih 1 Nisan 2020’dir. Bu kanuna göre konaklama tesisinde sunulan yeme, içme, spor, termal, aktivite ve eğlence hizmetlerinin tamamı için vergi ödenecek. Yine verilen geceleme hizmetinin sağlıklı yaşam tesisi ya da eğlence merkezi bünyesinde sunulması vergilendirmeye etki etmemektedir. Yine kanunun gerekçesine göre verginin kapsamına sadece tesisten geceleme hizmeti alanlar vergi konusuna dahildir. Yani eğer tesiste konaklamıyorsanız aldığınız hizmetler için konaklama hizmeti dahilinde herhangi bir ücret de ödemiyorsunuz.

Bu vergi yasası gereğince vergi mükellefi konaklama işletmeleri, her ayın 26. günü akşamına kadar bir önceki ayın konaklama vergisini beyan edecek ve aynı sürede ödeyecektir. Vergi, bağlı olunan vergi dairesine ödenecektir.

"<yoastmark

Konaklama Vergisi Yüzde Kaç?

Söz konusu vergi ile ilgili merak edilen önemli konulardan birisi de yüzde kaç olacağı ve nasıl hesaplanacağıdır. Bu anlamda verginin nasıl hesaplanacağı sorusunu kısaca aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

  • 5 yıldızlı otel konaklama vergisi: 18 TL
  • 4 yıldızlı otel: 12 TL
  • 3 yıldızlı otel ve Belediye vergili konaklama tesisi: 9 TL
  • 2 ve 1 yıldızlı otel, motel, apart otel, kamping ve pansiyon: 6 TL
  • Butik otel ve özel konaklama tesisi: 18 TL
  • Diğer tesisler: 6 TL

Konaklama için ödecenek vergi ile ilgili aktarabileceğimiz detaylar kısaca yukarıda anlattığımız gibi. Schengen vizesi ile ilgili detaylar için Schengen vizesi nedir? Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir? konulu makalemizi de okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz