Ana Sayfa Dünya Asya Kuzey Kıbrıs’ın Hayalet Şehri Kapalı Maraş | Kapalı Maraş Nerede?|Kapalı Maraş’a Nasıl...

Kuzey Kıbrıs’ın Hayalet Şehri Kapalı Maraş | Kapalı Maraş Nerede?|Kapalı Maraş’a Nasıl Gidilir?

2
414
Kapalı Maraş Nerede
Kapalı Maraş Nerede

Bir zamanlar Kuzey Kıbrıs’ın tatil cenneti olan Kapalı Maraş, aynı zamanda dünya yıldızlarının ve zenginlerin en uğrak yerlerinden birisi durumundaydı. Ancak şu günlerde ise “Hayalet Şehir” olarak da anılmakta ve sivillerin girişi engellenmektedir. Peki, Kapalı Maraş Nerede, Kapalı Maraş neden kapatıldı, Kapalı Maraş’ın açılması mümkün mü? İşte tüm bu soruların cevabı ve daha da fazlası…

Kapalı Maraş Nerede
Kapalı Maraş Nerede

Kapalı Maraş Nerede?

Kıbrıs Savaşı öncesinde şatafatlı görüntüsü ile dikkatleri üzerine çeken ve 1974 senesinden günümüze kapalı olan Maraş, Gazimağusa şehrinde bir mahalledir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en ünlü bölgelerinden birisi olan bu şehir ile ilgili Kapalı Maraş nerede sorusundan sonra en çok merak edilen sorulardan birisi de Kapalı Maraş’a nasıl gidilir sorusudur? Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak da nitelendirilebilecek olan bu mahalleye ulaşım için Ercan Havalimanına indikten sonra Gazimağusa’ya gitmelisiniz.

Kapalı Maraş Nerede
Kapalı Maraş Nerede

Maraş Neden Kapatıldı?

Rumca adı ile Varosha olarak bilinen Kapalı Maraş; Marilyn Monroe, Sophia Loren ve Brigitte Bardot gibi pek çok ünlünün villasının da bulunduğu lüks bir bölgeydi. 5 yıldızlı otelleri ve tatil köyleri ile dikkatleri üzerine çeken Maraş, 1974 senesinde ikinci Kıbrıs Harekâtı ya da Mağusa Harekâtı olarak da bilinen hareket ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nce alındı ve yerleşime kapatıldı. Buranın yerleşime ve ziyarete kapatılmasında ise siyasi anlaşmazlıkların payı oldukça büyüktür.

Kapalı Maraş Nerede
Kapalı Maraş Nerede

Kapalı Maraş Açıldı mı?

Kapalı Maraş bölgesi ile ilgili merak edilenlerden birisi de Kapalı Maraş’a kimler girebilir sorusudur. Bu bölgeye TSK mensupları ile ordu evinin yanındaki kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışında kimsenin girmesi yasaktır. Ayrıca Kapalı Maraş’ı görmek isteyen turistler Maraş İkon Kilisesi’nden daha ötesine geçememekteydi. Yine 2016 senesinden itibaren bu kiliseye ziyaretler de yasaklanmıştır.

Kapalı Maraş Nerede
Kapalı Maraş Nerede

Tüm bunların yanı sıra yakın zaman öncesinde Kapalı Maraş’ın açılması gündeme gelmiştir. KKTC Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bölgenin ziyarete açılması adına arazide çalışmalar yapılacağını açıkladı. Sonuç olarak Kapalı Maraş’ı ziyaret etmek için bir süre daha beklememiz gerekecek.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz