Likya yolu, Türkiye’nin uluslararası standartlarda işaretlenmiş yollarından birisidir. Özellikle son yıllarda doğa yürüyüşü severler tarafından rağbet gören bu yol, trekking, kamp ve doğa gezintileri için harika bir yerdir. Bu yolu yürümek ve keşfetmek isteyenlerin aklına takılan ilk soru Likya yolu kaç km sorusu oluyor. Fethiye’den başlayan bu yol, Antalya’ya kadar uzanıyor ve yaklaşık 535 km. uzunluğunda. Likya yolu yürüyüş rotası, aynı zamanda ülkemizin en uzun yürüyüş parkuru olma özelliğine de sahiptir.

Likya yolu yürüyüş rotası, Likya yolu haritası
Likya yolu yürüyüş rotası, Likya yolu haritası

Likya Yolu Yürüyüş Rotası ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Likya Yolu Kaç Gün Sürüyor?

Likya yolu yürüyüş turlarının tamamlanma süresi tamamıyla size bağlıdır. Ancak zor koşullarda günde kaç km. yürüyebileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle yolu günlük yürüme mesafesine göre bölebilirsiniz. Örneğin; günde 15 km. yürüyebilirsiniz. Bu şartlarda Likya yürüyüş parkurunu yaklaşık olarak 35-40 günde tamamlayabilirsiniz.

Likya Yolu Nerede?

Likya yolu yürüyüş rotası
Likya yolu yürüyüş rotası

Likya Yolu’nun başlangıç noktası, Ovacık, Ölüdeniz’dir. Bu noktadan başladığınız yürüyüş sırasında harika manzaralara şahit olabilirsiniz. Yol boyunca köylerden ve yerleşim yerlerinden geçiliyor. Yine arada geçeceğiniz su kaynaklarından suyunuzu tazelemenizi öneririz. Bunun yanında rota boyunca en büyük sıkıntınızın kaybolmak olacağını düşünebilirsiniz. Ancak bu neredeyse imkânsızdır.

Likya yolu yürüyüş rotası
Likya yolu yürüyüş rotası, Likya yolu başlangıç noktası

Çünkü rota boyunca kırmızı ve beyaz işaretler sizi yönlendiriyor. Ama yine de bu bayrakları takip etmeli ve dikkatli olmalısınız. Ayrıca bu işaretler düzenli olarak belediye ve halk tarafından yenileniyor. Yürüyüşünüz süresince bu işaretleri görüyorsanız, doğru yoldasınız demektir.

Likya Yolu Yürüyüş Turları Sırasında Nelere İhtiyacınız Olacak?

Likya yolu yürüyüş parkuru boyunca ihtiyacınız olacak bazı ekipmanlar bulunuyor. Bu durum aslına bakılırsa en çok önemsemeniz gereken durumdur. Çünkü sağlığınız söz konusudur. Öncelikli olarak yürüyüş sırasında giyeceğiniz ayakkabıyı iyi seçmelisiniz. Bu ayakkabı ayağınızı iyi kavrayan bir yürüyüş botu olabilir. Parkur sürekli inişli çıkışlı olduğu için yaralanmamanız adına kaymayan tabanı olan, bileğinizi kavrayan botlar giymeniz oldukça önemlidir.

Likya yolu yürüyüş rotası
Likya yolu yürüyüş rotası

Likya yolu kamp ihtiyaçları için ise; kamp çadırı, kamp matı ve uyku tulumu almanızı tavsiye ederiz. Yine bunun yanında sizi iyi koruyacağından emin olduğunuz bir güneş kremini yanınıza almanız hayat kurtarıcı niteliktedir. Ancak sırt çantanızın 15 kg’ı geçmemesine dikkat edin. Aksi halde çantanız yol boyunca ağırlaşır ve sık sık yorulursunuz.

Likya yolu yürüyüş parkuru boyunca konaklamak için pek çok alternatifiniz bulunuyor. Dilerseniz istediğiniz herhangi bir yere kamp çadırınızı kurabilirsiniz. Ancak daha konforlu bir konaklama isterseniz de yol üzerinde yer alan pansiyonları tercih edebilirsiniz. Bu tamamen bütçeniz ve tercihleriniz ile ilgilidir.

Likya yolu yürüyüş rotası
Likya yolu yürüyüş rotası

Likya yolu kamp alanları ve konaklama için oldukça zengindir. Ancak isterseniz sıcakkanlı köylüler ile sohbeti ilerletip onlara misafir olabilirsiniz. J

Likya Yolu Üzerinde Görülmesi Gereken Antik Kentler

Likya yolu yürüyüş rotası sırasında yol boyunca karşınıza pek çok antik kent çıkacak. Yol üzerinde görebileceğiniz tam 19 tane antik kent yer alıyor. Eğer yolu baştan sona yürürüm derseniz hepsini görebilirsiniz.

Likya yolu yürüyüş rotası
Likya yolu yürüyüş rotası

Rota boyunca görebileceğiniz antik kentler arasında ise; Letoon Antik Kenti, Olimpos Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti, Antiphellos Antik Kenti, Simena Antik Kenti ve Phaselis Antik Kenti yer alıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz