Avrupa seyahati yapmak isteyen kişilerden öncelikli olarak Schengen vizesi almaları istenir. İlk kez Schengen başvurusu yapacaklar için bu sürecin nasıl işlediği bir muammadır ve akıllardaki ilk soru genellikle “Schengen vizesi nasıl alınır” sorusudur.  Yazımızda sizler için bu vizenin ne olduğu, başvurunun nasıl yapıldığı ve Schengen vizesi ülkeleri hangileridir cevaplamaya çalıştık.

Schengen Başvurusu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa seyahati yapmış olsun ya da olmasın hemen herkes Schengen vizesi ile ilgili bir şeyler duymuştur. Peki, Schengen vizesi nedir, nasıl alınır? Aslına bakılırsa Avrupa ülkelerinin pek çoğunun dâhil olduğu bu vizenin geçmişi 1985 yılına dayanmaktadır. İlk başlarda Fransa, Hollanda, Belçika, Almanya ve Lüksemburg kendi aralarında sınırları ortadan kaldırarak sınırlardan geçişleri belli bir standarda kavuşturmuşlardır. Vize adını ise 5 ülkenin anlaşmayı imzaladığı Lüksemburg’un Schengen kasabasından almaktadır. Anlaşmaya taraf olan yani Schengen ülkeleri sınırları da Schengen Bölgesi olarak anılmaktadır.

Shengen başvurusu
Shengen başvurusu

1985 senesinde Lüksemburg’un bu küçük kasabasında imzalanan antlaşmaya göre dış sınırlar sadece kara sınırlarını kapsamamaktadır. Aynı zamanda dış sınırlara hava ve gümrük kapıları da dâhil edilmiştir. Bu anlaşmaya dâhil edilen ülkeler arasında herhangi bir sınır kapısı yoktur. Ayrıca gümrük ve sınır kontroller eğer olağanüstü bir durum söz konusu değil ise uygulanmamaktadır. Bütünleşen Avrupa’nın en önemli simgelerinden birisi olan Schengen Antlaşması, insanların daha az bürokratik işlem ile karşılaşarak konforlu bir seyahat deneyimi yaşamalarını amaçlamaktadır.

Bunların yanında bir Schengen ülkesi vatandaşı değilseniz, bu durumda yararlanabileceğiniz avantajlar söz konusudur. Örneğin; Avrupa’da birbirine yakın coğrafyada vize talep eden birkaç ülkeye seyahat planı yapıyorsanız Schengen ülkelerinden birisinden giriş yapabilirsiniz. Ardından çok girişli vize alarak kapıların sonuna kadar açılmasını sağlayabilirsiniz. Yani seyahat etmeyi planladığınız ülkelere tek tek vize başvurusu yapmanıza gerek kalmamaktadır. Üye ülkelerden birinden giriş yaparak diğerlerine seyahat etmeniz mümkündür. Bunların yanında “Schengen vizesi nasıl alınır” sorusunu cevaplamadan önce bilmenizde yarar olduğunu düşündüğümüz bir konu daha var. Bu konu Schengen ülkeleri konusudur. Hangi ülkenin Schengen Bölgesi dâhilinde olduğunu bilmenizde büyük yarar vardır.

Schengen Ülkeleri Hangileridir?

Schegen vizesi ülkeleri, 22 Avrupa Birliği üyesi ülke ile 4 Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeden meydana gelmektedir. Bu 26 ülkeyi şöyle sıralayabiliriz:

 1. Almanya,
 2. Avusturya,
 3. Belçika,
 4. Çek Cumhuriyeti,
 5. Danimarka,
 6. Estonya,
 7. Finlandiya,
 8. Fransa,
 9. Hollanda,
 10. İzlanda,
 11. İtalya,
 12. İspanya,
 13. İsveç,
 14. İsviçre,
 15. Litvanya,
 16. Lihtenştayn,
 17. Letonya,
 18. Lüksemburg,
 19. Macaristan,
 20. Malta,
 21. Norveç,
 22. Polonya,
 23. Portekiz,
 24. Slovakya,
 25. Slovenya,
 26. Yunanistan.

Bunların yanında Schengen ülkesi olmadığı halde Schengen vizesi ile seyahat edilebilen ülkeler de bulunmaktadır. Bu ülkeler ise; Hırvatistan, Vatikan, San Marino, Romanya, Bulgaristan ve Monako’dur. Gelelim en çok merak edilen soruya. İşte Schengen vizesi nasıl alınır sorusunun yanıtı.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Schengen Vizesi Başvuru Formu

Avrupa’da dilediğiniz ülkeye seyahat edebilmeniz için gereken ilk belge Schengen başvuru formudur. Bu başvuru formunu dikkatli ve dürüst bir şekilde doldurmanız oldukça önemlidir. Başvuru formu kişinin başvurduğu Schengen ülkesi hangisi olursa olsun aynı formattadır. Formu indirmenizin ardından el yazınız ile ya da bilgisayar ile doldurabilirsiniz. Ayrıca başvuran kişini formu mutlaka imzalaması gerekmektedir.

Shengen başvurusu
Shengen başvurusu

Schengen başvurusu formunda yer alan sütunlardan hiçbirini boş bırakmamalısınız. Ancak kendiniz ile ilgili olmadığınız alanlara NA yani Cevap Yok yazmanız gerekmektedir. Eğer reşit değilseniz bu durumda anne ya da babanızdan yazılı izin almanız gerekir. Yine anne ya da babanızın formu imzalaması da şarttır. Ayrıca formu elle dolduracaksanız mutlaka siyah renk kalem kullanmalısınız.

Pasaport ve Fotoğraflar

Schengen vizesi nasıl alınır diye merak ediyorsanız toplamanız gereken belgeler arasında pasaport ve fotoğraflar da yer almaktadır. Bu vizeye başvururken pasaportunuzun vizenin sona erdiği tarihten sonra üç ay geçerli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca pasaportunuzda en iki sayfanın boş olma şartı da bulunmaktadır.

Shengen başvurusu
Shengen başvurusu

Yine Schengen vizesi için gereken evraklar arasında bir adet fotoğraf da yer alıyor. Ancak bu fotoğrafın mutlaka yakın bir zamanda çekilmiş olması gerekmektedir. Schengen vizesi fotoğraf şartları için buraya tıklamanız yeterlidir.

Seyahat Planını İçeren Bir Dilekçe

Schengen başvurusu sırasında konsolosluğa hitaben bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Bu dilekçede seyahatinizin amacına ve planına değinmelisiniz. Örneğin; Fransa’da bir hafta geçireceksiniz. Uçakla Fransa’ya ulaştınız ve Paris’te günübirlik kısa bir gezinti yapacaksınız. Ardından takiben 2 gün Nice’ı keşfedip sonraki 2 günü Marsilya’da diğer 2 günü ise Bordo’da geçireceksiniz. Bu yapacağınız tüm şehirlerarası yolculuğu ve nerede konaklayacağınızı not etmeniz gerekiyor. Bu Shengen vizesi almanızı kolaylaştıracaktır.

Uçak, Tren ya da Otobüs Bileti

Avrupa’da hangi ülkeyi ziyaret edecekseniz gideceğiniz bu ülkeye nasıl ulaşım sağlayacağınızı dosyanızda belirtmelisiniz. Bunun için bilet ya da elektronik çıktı almanız gerekmektedir. Avrupa uçak bileti dışında diğer vasıtaları ekleme zorunluğu yoktur. Ancak eklemenizde fayda olduğunu da söyleyelim.

Konaklama Rezervasyonu

Schengen başvurusu için gerekli belgeler arasında konaklama rezervasyon bilgileri de yer almaktadır. Eğer interrail gibi uzun süreli bir seyahat düşünüyorsanız sadece birkaç günün konaklama planını belirtmeniz yeterli olacaktır. Ancak birkaç gün için bile emin olamayabilirsiniz. Böyle durumlarda göstermelik rezervasyonlar yapabilirsiniz. Bu anlamda otel rezervasyon siteleri size yardımcı olabilir.

Shengen başvurusu
Shengen başvurusu

Bunun için booking.com ya da hostelworld.com gibi sitelerden faydalanabilirsiniz. Sonrasında ise belli kurallar içerisinde bu rezervasyonları iptal edebilirsiniz. Burada iadesiz rezervasyon yapmadığınıza emin olmalısınız.

Seyahat Sağlık Sigortası

Schengen vizesi için gerekli evraklar arasına 30.000 Euro teminat bedeli olan sağlık sigortası da yer almaktadır. Bu sigorta gidilecek ülkede kalış süresinin tamamını kapsamalıdır. Bu sağlık sigortasının haftalık maliyeti 50-60 TL civarındadır.

Gelir ve İzin Belgeleri

Vize başvurusu sırasında gelirinizi kanıtlamanız gerekiyor. Bu anlamda çalıştığınız yerden resmi yazı almalısınız. Bu yazı antetli kâğıda basılı olmalıdır. Ayrıca yetkili kişi tarafından imzalı olması da önemlidir. Yine SSK bordrosu ve son üç aylık hesap hareketlerinizi de almanız gerekir.

Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Schengen vizesine başvuran kişilerin ödemesi gereken bir vize ücreti bulunmaktadır. Bu ücret vize türüne, başvuran kişinin yaşına ve bazı istisnai durumlara göre değişiklik göstermektedir. Schengen vizesi ücreti ilgili konsolosluk ya da elçiliğe nakit olarak ya da kredi kartı ile ödenebilir. Ancak bazı konsolosluklar kredi kartı ile ödeme kabul etmemektedir. Ayrıca vize başvurunuzun kabul edilmemesi halinde ödediğiniz ücret iade edilmez.

Shengen başvurusu
Shengen başvurusu

Normal Schengen vizesi ücreti:

 • Havalimanı transit vizesi                                 60.00 EUR
 • Kısa süreli, 90 günden az    60.00 EUR
 • Uzun süreli, 90 günden çok                  99.00 EUR

Bunların yanında 6-12 yaş arası bireyler için vize ücreti 35 Euro’dur. Yine 0-6 yaş arası çocuklardan ise ücret alınmamaktadır. Ayrıca bilimsel araştırma için seyahat ediyorsanız ve öğrenciyseniz de ücret ödemenize gerek bulunmamaktadır.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz