Günümüzde en çok tercih edilen ulaşım yollarından birisi havayoludur. Hem diğer ulaşım yollarına göre daha güvenli olması hem de istenilen yere diğer ulaşım yollarından daha kısa sürede varmamızı sağlaması açısından avantajlıdır. Ancak uçakla seyahat ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlarda arasında uçak yolculuğu bagaj kuralları da yer alıyor. Çünkü havayolu şirketleri yolcuları için belli imkanlar sundukları gibi bazı noktalarda da yasaklar getiriyor. Yolcuların bu gibi yasaklara uymaları hem kendilerinin hem de yolcuların güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Eğer belirtilen uçak yasakları dışına çıkılacak olursa, kişilerin uçuş hakları dahi ellerinden alınabilmektedir. Peki, uçak yolculuğu bagaj kuralları nelerdir? Uçakta taşınması yasak şeyler nelerdir?

Uçakta taşınması yasak şeyler
Uçakta taşınması yasak şeyler

Uçakta Taşınması Yasak Şeyler Nelerdir?

Uçakta güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmeniz için valizinizde ya da el bagajınızda bulunmaması gereken bazı eşya ve maddeler vardır. Bu doğrultuda uçakta nelerin taşınması yasak diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Uçakta kabin bagajında yasak olan şeyler vardır. Bunlar kısaca aşağıdaki gibidir;

 • Lityum madde içeren piller ve aydınlatma ürünleri,
 • Herhangi bir alarmı olan evrak dosyası, çanta ya da benzeri eşyalar,
 • Havai fişek benzeri patlayıcı maddeler,
 • Çakmak gazı, çakmak ve kibrit benzeri her türlü yanıcı madde,
 • Yanıcı özelliği olan ya da olmayan spreyler,
 • Ucu kesici ve sivri olan, kişilere zarar verebilecek eşyalar,
 • Zehirleyici ve radyoaktif maddeler,

Yukarıda sıraladığımız eşya ve maddeler, uçakta taşınması yasak şeyler arasında yer alır. Bu madde ve eşyaların uçakta taşınması kesinlikle yasaktır. Böylece uçak içindeki çalışan ve yolcuların güvenliği sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra uçakta taşınması yasak malzemeler ile ilgili kısıtlamalar için aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz.

Taşınacak Eşya Kabin Bagajı Alt Bagaj
Sıvı kozmetik ürünler Evet (100 ml kadar) Evet
Parfüm, Losyonlar, Kolonya vs. Evet (100 ml kadar) Evet
Tıraş Köpüğü, Şampuan, Aseton, Saç Spreyi Evet (100 ml kadar) Evet
Deodorant Evet (100 ml kadar) Evet
Reçel, Kaymak, Bal, Sıvı Yağ, Zeytin Yağı Evet (100 ml kadar) Evet
Tam katı olmayan akabilecek olan ürünler Evet (100 ml kadar) Evet
Akıcı makyaj ürünleri Evet (100 ml kadar) Evet
Saç Şekillendiriciler Evet (100 ml kadar) Evet

 

 • Uçakta sıvı taşıma kuralları gereğince kabin bagajında sıvı taşımak istiyorsanız en fazla 100 ml ve hacimli şişe ya da kutu içinde olması gerekir.
 • Yine uçakta ilaç taşımak istiyorsanız bu durumda ilaçlarınızın reçetesi mutlaka yanınızda olmalı.
 • Uçakta bebek maması taşıma için ise sadece bir yolculukta kullanılacak miktar kadarı kabul ediliyor.
 • Uçakta sıvı kısıtlaması hem el bagajı hem de kabin bagajı için geçerli olmaktadır.

Uçakta taşınması yasak şeyler

Uçakta El Bagajında Taşınabilecek Şeyler ile İlgili En Çok Merak Edilen Sorular

Uçakta Yiyecek Taşınır mı?

Uçak seyahatleri sırasında en çok merak edilen sorulardan birisi de uçakta yemek taşınır mı sorusunun cevabıdır. Uçakta yanınıza gofret, bisküvi ve kek gibi atıştırmalıklar alabilirsiniz. Ancak Duty Free mağazalarından alınan alkol ve diğer sıvıları yanınıza alamazsınız. 100 ml’den daha fazlası yasaktır.

Uçakta Kozmetik Ürünleri Taşınır mı?

Uçakta taşınması yasak şeyler arasında kozmetik ürünleri de yer alır. Ancak bu, 100 ml ve 20×20 cm ölçüleri aşan makyaj malzemeleri için geçerli. Yani taşıyacağınız kozmetik ürünü 100 ml’den daha az ya da 20×20 cm’den daha küçükse el bagajınıza alabilirsiniz.

Uçakta Alkol Taşınır mı?

Aslında bu sorunun cevabına yukarıda kısaca değindik. Ancak detaya inmek gerekirse, alkolü Duty Free mağazalarından almadıysanız kabin bagajınıza koyamazsınız. Eğer bu mağazalardan alışveriş ettiyseniz 100 ml’yi aşmayacak kadar alkolü el bagajınıza koyabilirsiniz. Fakat uçakta alkol taşımak için kilitli poşete koymalı ve faturalarını yanınıza almalısınız.

Uçakta Et Taşınır mı?

Uçakta et taşımak istiyorsanız bu durumda el bagajınıza koyamazsınız. Taze ve donmuş et ürünleri bozulabilir kargolardan oldukları için kargo olarak kabul edilirler.

Uçakta Sigara ve Tütün Taşınır mı?

Tütün ve sigara, uçakta taşınması yasak şeyler arasında yer alır. Ancak bunun da bir istisnası var tabi ki. Eğer tütün ve sigarayı Duty Free mağazalarından alacak olursanız yanınıza almanız mümkün. Bunun ile ilgili kısıtlamalar ise şöyle;

1- Sigara 600 adet,

2- Sigarillo (3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet,

3- Puro 50 adet,

4- Kıyılmış tütün 250 gr.,

5- Pipo tütünü 250 gr,

Uçakta taşınması yasak maddeler ve eşyalar ile ilgili sunabileceğimiz bilgiler kısaca yukarıda bahsettiğimiz gibidir. Bunların yanı sıra uygun fiyatlı uçak bileti nasıl alınır diye merak ediyorsanız, ucuz uçak bileti nasıl alınır konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz